TOP 13: Nejlepší auta pro začátečníky v roce 2024

Máte čerstvý řidičák a pokukujete po svém prvním autě? Nebo vybíráte první vůz pro svou ratolest ve studentském věku? Poradíme vám s výběrem.


Výběr redakce

Auto pro sportovce

Cena nového vozu: od 404 980 Kč


Oblíbená volba

Autíčko pro mladé jako stvořené

Cena nového vozu: 383 000 Kč


Další na zvážení

Klasika pro všechny časy

Cena nového vozu: od 349 900 Kč


Pro náročné

Když chce i začátečník luxus

Cena nového vozu: od 599 990 Kč

Auta Pro Začátečníky

První auto se zapíše řidiči do vzpomínek navždy. Velmi často se první automobil dědí po rodičích nebo po starších sourozencích. Rodinný vůz, ač zděděný, není ovšem pro začínajícího řidiče zcela vhodný. Na druhé straně toto auto mladý řidič zná velmi dobře a v neposlední řadě ho znáte vy a budete mu v případě problému schopni pomoci. Ale co když se v rodině auto vhodné k odkázání nenachází a musíte koupit nové? Pokud řešíte právě tuto otázku, máme pro vás rady k výběru, zodpovíme časté dotazy, a hlavně přinášíme jako inspiraci hned několik aut, která se pro začátečníka skvěle hodí.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

První auto slouží řidiči k načerpání zkušeností a získání jistoty za volantem. Rozhodně není třeba pořizovat nic drahého, protože riziko je zde přeci jen vyšší. Nechceme také přidávat řidiči stres navíc. Vyjet s čerstvým řidičákem do víru velkoměsta a děsit se každého drobného škrábance, to je noční můra i pro otrlejší povahy. První automobil by měl být také bezpečný, není tolik třeba řešit výkon. Rodiče mladých řidičů patrně ani nechtějí, aby auto zvládalo brázdit dálnice dvoustovkou. Rozhodně jim ale záleží na tom, aby případná nehoda dopadla co nejlépe a aby servis auta nevyprázdnil studentskou peněženku. Spíš než prostorné SUV je také vhodnější auto malé. Mladý řidič tolik místa v autě nepotřebuje, ale hlavně se chce bez problému naučit manévrovat za jízdy i na parkovišti.

První auto by také nemělo disponovat příliš mnoha asistenčními systémy a ovládat by se mělo manuální převodovkou. Protože chceme, aby si čerstvý řidič osvojil správné návyky a získal zkušenosti. Když se od začátku naučí jezdit s automatem a adaptivním tempomatem, už nikdy se nenaučí řadit a odhadnout na dálnici správnou vzdálenost mezi auty či udržovat stabilní rychlost i při delší jízdě. Řízení je dovednost jako každá jiná a její získání se nedá urychlit ani přeskočit. 

V neposlední řadě je důležitá také spolehlivost auta, protože začátečník ještě nemá zkušenosti, které mu umožní problémy vyřešit. Auto by mělo být snadno ovladatelné, což ale dnes splňují téměř všechna auta na trhu. Snad kromě drahých sporťáků, které by vás ale pro začátečníka pořizovat patrně ani nenapadlo.

Pro začátečníka se určitě nevyplatí pořizovat nové auto. Chceme auto co nejlevnější, ale přitom nechceme šetřit třeba na bezpečnostních prvcích. Zato nám nevadí opravovaný lak nebo kratší životnost automobilu, protože možná mladý řidič své auto brzy přeroste. Především ale očekáváme časté drobné nehody nebo poškození a nechceme, aby se mladý řidič příliš stresoval a bál o drahý nový naleštěný zázrak jenom opřít. Ojeté auto se vyplatí téměř každému, protože automobily velmi rychle ztrácí hodnotu. Ovšem v případě řidiče začátečníka to platí dvojnásob.

Jak už jsme uvedli, první auto může mladý řidič zdědit od někoho v rodině nebo si trvale půjčovat auto rodičů. Může si auto také vypůjčit. Třeba na každý měsíc jiné, aby si čerstvý řidič osahal co nejvíc modelů. Taková sranda se vám ovšem asi nevyplatí. 

Další možností je operativní leasing, který nabízí třeba společnost Driveto. Operativní leasing je v podstatě dlouhodobá zápůjčka, na jejímž konci se rozhodujete, zda si zápůjčku prodloužíte, nebo auto vrátíte. Pro začínajícího řidiče se může jednat o ideální volbu. Není to tak velká investice. Hlavně zpočátku, pokud si kupuje auto za vlastní peníze, tak pravděpodobně ve svých mladých letech nedisponuje tak velkou částkou. Pořízení auta na leasing nebo operativní leasing tak představuje dobrý nápad. Není třeba také řešit pojištění a servis, to za něj bude řešit společnost, např. Driveto. Nesmí ovšem bez souhlasu společnosti půjčovat auto třeba kamarádům. 

Nevýhodou operativního leasingu v případě začínajícího řidiče může být, že si na automobil musí dávat větší pozor, než kdyby si ojeté auto koupil. Při vracení totiž veškeré závažné vady a šrámy na vozidle, které vznikly v době užívání, bude muset zaplatit. Je také dobré si vždy předem dobře zjistit podmínky operativního leasingu. Což mladý řidič nemusí zvládat, protože nedisponuje ještě tolika zkušenostmi s právními dokumenty. Určitě tedy v případě uzavření smlouvy na operativní leasing doporučujeme asistenci rodiče či jiného staršího a světem trochu protřelejšího člena rodiny.

Auto pro sportovce

Kia Ceed oslní svým sportovním vzhledem. A přitom to není žádný sportovní vůz, ale praktické a pohodlné vozítko ideálních rozměrů do města i na delší trasy. Tedy skvělá volba pro začátečníka, který právě univerzální vůz potřebuje. Nové modely disponují velmi pokročilými asistenčními systémy a hybridním pohonem. To pro začínajícího řidiče není úplně vhodné. Starší generace stejného vozu ovšem zdaleka takový luxus nepřinesou, ale naučí mladého řidiče poctivému řemeslu za volantem.

Cena nového vozu: od 404 980 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Autíčko pro mladé jako stvořené

Renault Clio je malé třídveřové vozítko, které má všechno, co řidič potřebuje, ale přitom nic navíc. A to je přesně to, co chceme mladému řidiči nabídnout. Nic navíc, co zbytečně auto prodraží, a nic navíc, co mu příliš usnadní řidičské vzdělávání. Navíc se jedná o malý vůz, který snadno zaparkuje a se kterým se nebude muset bát manévrování po městě. Třídveřová varianta samozřejmě s sebou nese jistá omezení, ale pokud řidič příliš často nebude vozit na zadním sedadle více lidí, nejedná se o velký nedostatek. 

Cena nového vozu: 383 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasika pro všechny časy

Když se řekne menší a cenově dostupné auto, většině z nás se vybaví právě Škoda Fabia. I když je to možná nefér k ostatním vozům v naší nabídce. Škoda Fabia se ale řadí dlouhodobě k nejprodávanějším vozům na českém trhu, a také proto jich najdete mnoho ojetých. Jako časem prověřený model také nabízí mnoho generací a lze ji zakoupit i v té nejjednodušší výbavě, která se právě hodí pro začátečníka. Jedná se o automobil kompaktní, který ale už disponuje dostatkem vnitřního prostoru pro častější cestování. To platí obzvlášť pro variantu combi.

Cena nového vozu: od 349 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Když chce i začátečník luxus

Audi je synonymem luxusu. Dlouhodobě nabízí nejen drahá, ale především výkonná auta. Audi A1 se ovšem snaží nabídnout především kompaktní vůz, který bude také cenově dostupnější než jiné modely téže značky. Zachovává přitom ikonický exteriér a skvěle vyladěný sportovní interiér působící jako kabina kokpitu. Je to prostě auto pro řidiče, kteří si jízdu opravdu chtějí užít. Nevýhodou pro začínajícího řidiče není jen vysoká cena samotného vozu, ale také dražší náhradní díly a služby autorizovaného servisu u značky Audi. Také zmiňme menší výběr mezi ojetými vozy. Nové modely zase disponují poměrně pokročilými asistenčními systémy, jako většina dnešních nových vozidel.

Cena nového vozu: od 599 990 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Malé a přece pětidveřové

Opel Corsa přináší specifický elegantní design a prezentuje se jako ideální vůz do města. Německá kvalita značky Opel cílí na bezpečnost a spolehlivost. Model Corsa je dostatečně kompaktní, aby s ním začátečník pohodlně manévroval na silnici i na parkovišti. Zároveň ale poskytuje dostatek vnitřního prostoru a dostatečný výkon i pro zvládání delších vzdáleností, třeba i na dovolené s kamarády.

Cena nového vozu: od 359 990 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Japonská spolehlivost v kompaktním balení

Toyota Yaris patří dlouhodobě k nejspolehlivějším automobilům na trhu. Její design se v průběhu času hodně proměňoval, ale výrobci vždy sázeli na praktičnost. Poslední model byl dokonce roku 2021 zvolen německými novináři autem roku. Toyota je malá a vejde se všude, zároveň ale disponuje dveřmi i pro zadní sedadla. Nevýhodou může být menší úložný prostor. Nový model ovšem neseženete jinak než v hybridním provedení.

Cena nového vozu: od 375 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Úsporná legenda

Společnost VW v současnosti prodává už osmou generaci oblíbeného modelu Golf. Zákazníci na něm milují právě jeho univerzálnost. Je to auto do města i na delší trasy. Vybavení je dostupné v mnoha variantách. Nové modely už jdou hodně za hranici toho, co pro začátečníka považujeme za přípustné s ohledem na asistenční systémy. Ale jelikož se jedná o velmi oblíbený automobil a zároveň velmi spolehlivou značku, najdete ho mezi ojetými auty v mnoha variantách. Je to VW, takže ani starších modelů se nemusíte bát.

Cena nového vozu: od 608 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pohodlná jako žádná jiná.

Výrobci u Kiy Rio vsadili na pohodlnost v interiéru. Jako většina modelů značky Kia se také tato pyšní sportovním designem. Starší modely jsou kulatější a kompaktnější. Výhodou tohoto modelu je především dostupná cena a velký výběr mezi ojetými automobily. Kia také nepřináší příliš vysoké ceny případných oprav nebo náhradních dílů. Spolu s ideální velikostí tak Kia Rio tvoří skvělé vozítko pro začínajícího řidiče.

Cena nového vozu: od 334 980 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Italský design, který se vejde všude

Vozy značky Fiat jsou krásné a cenově dostupné. Málokterá značka potěší oko, aniž by zarmoutila peněženku. Fiat to umí. Model 500 je velmi kompaktní autíčko, které přímo voní Itálií. Vejde se všude, začátečník se s ním nebude bát manévrovat ani parkovat. Nízká cena včetně nízké ceny náhradních dílů a servisu z něj pak dělá ideální auto do začátku. Uveďme ale, že pro někoho může být toto vozítko až příliš malé a třídveřová varianta také nemusí vyhovovat každému řidiči.

Cena nového vozu: od 269 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

I začátečník to rád velké

Někdo potřebuje už ve svých řidičských začátcích dostatek prostoru, ideální výhled a zvládnout nějaký ten terén. Každý mladý řidič se nepohybuje jen po městě. Hyundai Santa Fe jako SUV navíc nabízí vyšší bezpečnost a lepší výhled. Samozřejmou nevýhodou je vyšší cena, ale pokud právě větší auto je to, co řidič začátečník potřebuje, tak toto může být ta správná volba.

Cena nového vozu: od 899 990 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ideální auto do města

Toto auto nabízí svěží a výrazný design. Zvenku vypadá malé a také se s ním skvěle manévruje. Uvnitř ale nabízí dostatek prostoru. Pravda, osobitý design nemusí vyhovovat každému. Cena je ale víc než slušná. V případě značky Hyundai vás také nebude trápit drahý servis. Mezi ojetými vozy najdete velký výběr a příznivá je v tomto případě i cena nového automobilu.

Cena nového vozu: od 269 990 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klasika v mnoha provedeních

Ford Focus patří k nejoblíbenějším univerzálním a rodinným vozům. Tento model se tak dočkal mnoha generací a je prověřen časem. Stejně jako samotná značka Ford, která představuje záruku kvality a spolehlivosti. V současnosti se prodává už čtvrtá generace tohoto vozu. Velký cenový rozdíl mezi novými a ojetými auty je v tomto případě způsoben především hybridním pohonem a pokročilými asistenčními systémy u nového modelu. Mezi ojetými vozy si ale vybere každý.

Cena nového vozu: od 629 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Ten nejlevnější Volkswagen

Někdy prostě chcete kvalitu a dokážete se proto uskromnit. Volkswagen to chápe, a proto přišel s modelem Up! Jedná se o malinké kompaktní autíčko, které se vyrábí už v té nejnižší výbavě. Vybrat si můžete mezi tří a pětidveřovou variantou. Nespornou výhodou je také nízká spotřeba. Prostě ideální auto pro začínajícího řidiče hlavně do města. Zaparkujete s ním totiž všude.

Cena nového vozu: od 323 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat auto pro začátečníka

Potřebujete ještě pár rad, jak auto pro řidiče začátečníka vybrat? Pomohou vám následující řádky. 

1) Levný servis

Kromě nízké ceny samotného vozu myslete také na servis. Drahé značky mívají dražší ceny za servis i za náhradní díly. Jestliže počítáme s tím, že mladý řidič auto občas ťukne, neměla by mu při opravě vykrvácet peněženka.


2) Žádný automat ani asistenti

Neusnadňujte mladému řidiči školu života. Když se naučí jezdit s automatem a asistenčními systémy, už nikdy nedokáže řídit nic jiného.


3) Nemusí být tak výkonné

Ano, váš mladík asi pokukuje po stovkách koní pod kapotou. Ale opravdu chcete, aby se s čerstvým řidičákem řítil po dálnici dvoustovkou?


4) Bezpečnost na prvním místě

Mnohem víc dbejte na bezpečnost. Na té rozhodně nešetřete. Pamatujte, že mladý řidič ještě nemá tolik zkušeností, aby krizové situace vždy bezpečně vyhodnotil. Riziko menší i větší nehody se tak zvyšuje.


5) Hlídejte spolehlivost

Auto pro začátečníka má být sice levné, ale především spolehlivé. Mladý řidič totiž nemá ještě takové technické znalosti, zkušenosti s řízením ani s pojišťovnami a pracovníky servisu.


6) Menší je lepší

Nejen kvůli nízké ceně, ale také kvůli pohodlnému manévrování na silnici, ve městě i na parkovišti se hodí vůz menší a dobře ovladatelný.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma aut pro začátečníky.

Od chvíle, kdy drží v ruce řidičský průkaz.

Ne, dokud mu příslušný úřad nevydá řidičský průkaz, nesmí řídit ani pod dohledem zkušeného řidiče.

Řidič může nastoupit do autoškoly už ve věku 17 let. Ale zkoušku může skládat až po dovršení 18 let.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)