Mutumutu recenze, zkušenosti a diskuze 2024 (životní pojištění)

Co je pojištění Mutumutu a čím je specifické? Pro koho se hodí? A jaké výhody a nevýhody se k němu pojí? 

Mutumutu

Zdravé, lidské, moderní a transparentní, tak se v četných reklamách prezentuje životní pojištění Mutumutu. Je tomu tak i ve skutečnosti? Čím je toto pojištění přelomové a jak vlastně funguje? Podívali jsme se na Mutumutu blíže a zjistili vše potřebné.

Co je životní pojištění?

Životní pojištění se stará především o finanční zajištění vás i vaší rodiny v případě, kdy byste vinou zhoršeného zdravotního stavu nebyli schopni pracovat. Většinou se sjednává na krytí rizik jako je smrt, trvalá invalidita, úraz či vážná nemoc.

Co je Mutumutu a v čem je revoluční?

Začněme krátkým představením. Mutumutu je startup, za kterým stojí studio Creative Dock (znát můžete například jejich projekt Zonky) a Komerční pojišťovna. Funguje od října roku 2018 a jeho hlavním cílem je přinést lidem životní pojištění s výhodnými podmínkami a jasnými pravidly.

Jak se o to snaží? Především se jedná výhradně o online projekt a pojištění je tak možné sjednat pouze přes internet. Nečekejte tedy pobočky ani pojišťovací poradce. Těmito způsoby Mutumutu šetří náklady, což se pak promítá v ceně pojištění.

Druhým důležitým aspektem Mutumutu je srozumitelnost. Smlouva je na dvě stránky a všechny podmínky jsou jasné a transparentní. Cílem bylo vyvarovat se poznámek pod čarou, sáhodlouhých elaborátů, které nikdo nechce číst, a četných výjimek. Výluk z pojištění tu najdete jen 7 a od začátku tak víte, na co pojištěni jste a na co se pojistka nevztahuje.

Mezi zajímavosti tohoto projektu můžeme zařadit i slevu za zdravý životní styl, slevy však dnes najdeme i u některých konkurenčních produktů. Zatímco jiné pojišťovny dávají slevu podle toho, kolik si sjednáte rizik, v Mutumutu si slevu musíte vysportovat.

Pro úplnost je třeba doplnit, že Mutumutu funguje pouze jako zprostředkovatel pojištění, pojištění poskytuje Komerční pojišťovna.

Jaké pojištění Mutumutu nabízí?

Jednoduchost, na které Mutumutu staví, se odráží i v situacích, které pojišťuje. Soustředí se totiž “jen” na ta nejvážnější rizika, kterými je pracovní neschopnost, invalidita, smrt a pojištění k hypotéce. Tím je tak jeho nabídka ve srovnání s konkurencí, která nabízí často i pestré druhy připojištění, o něco okleštěnější. Nenajdete tu také poměrně oblíbené pojištění s investiční složkou. A důvod této menší nabídky? Podle Mutumutu je cílem platit si jen ta pojištění, která vám skutečně pomůžou, když půjde do tuhého.

Co si tedy konkrétně můžete pojistit?

 1. Pojištění pracovní neschopnosti – v případě pracovní neschopnosti způsobené úrazem či nemocí, která trvá více než 30 či 60 dní, dostáváte pravidelně rentu
 2. Pojištění invalidity – peníze získáváte v případě přiznané invalidity, a to po celou dobu pojištění (do 65 let)
 3. Pojištění smrti – v případě vaší smrti je vašim blízkým vyplacena daná částka
 4. Pojištění k hypotéce – speciální pojištění smrti a invalidity, které lineárně klesá každý měsíc spolu s výší vašeho úvěru, se postará o to, že vaši blízcí nepřijdou v těchto situacích o střechu nad hlavou.

Jaké jsou výluky z pojištění?

Otázka výluk patří u pojištění k těm nejpalčivějším. Pokud jsou případy, na které se pojistka nevztahuje, uvedené na několika stránkách, malými písmeny a navíc v právnickém jazyce, který je pro spoustu běžných lidí nesrozumitelný, je snadné je přejít bez povšimnutí. O to nepříjemnější situace pak může nastat, pokud zjistíte, že se některá vztahuje právě na vás a nemáte na pojistné plnění nárok.

Mutumutu otázku výluk z pojištění vyřešilo opravdu přehledně a férově. Stanovilo jich jen 7 a všechny jsou i s odůvodněním uvedeny přímo na webových stránkách.

Pojďme se ve zkratce podívat, na co se pojištění nevztahuje:

 1. Škody vzniklé v souvislosti s válkami, vzpourami či pokud jste terorista. Naopak v případě, že se obětí terorismu stanete vy sami, pojištění s vámi počítá.
 2. Sebevražda nebo pokus o ní do 2 let od počátku či změny pojištění a úmyslné ublížení si.
 3. Události způsobené pod vlivem alkoholu či omamných látek.
 4. Nemáte nárok na pojistné plnění v případě nemocí či úrazů vzniklých před sjednáním pojištění, ale pouze pokud jste je neuvedli při sjednání ve zdravotním dotazníku.
 5. Řízení auta či stroje bez patřičného oprávnění.
 6. U rizikových sportů je kryta pouze smrt.
 7. Škody vzniklé v důsledku jaderné havárie nebo radioaktivní kontaminace.

Pozitivní je nízký počet výluk a jejich jasné znění. Nedá se také říct, že by se zde vyskytovaly málo běžné výluky, které jinde nenajdeme. Pravdou ale je, že na některé Mutumutu pohlíží přísněji, což se týká především sebevraždy či situací vzniklých pod vlivem alkoholu či drog. Na druhou stranu mezi výlukami nenajdeme například psychické nemoci či bolest zad, které se v těchto sekcích u jiných společností vyskytují téměř vždy.

U výluk můžeme zmínit i čekací dobu, kdy vám nárok na plnění vzniká první tři měsíce od sjednání pouze v případě, že dojde k pracovní neschopnosti či invaliditě vinou úrazu, nikoliv nemoci. I to je běžný postup, čekací dobu uplatňují všechny pojišťovny, ale narazit můžete i na takové, kde je tato doba o měsíc kratší.

Jaká je cena pojištění Mutumutu?

Mutumutu uvádí, že díky absenci kamenných poboček a pojišťovacích agentů může nabídnout mnohem zajímavější ceny pojištění. Je tomu ale skutečně tak?

To je individuální. Cena pojištění se samozřejmě i zde odvíjí od vašeho zaměstnání, příjmů, životní situace, událostí, na které se chcete pojistit, zvolené výše krytí a také věku. Na rozdíl od jiných pojišťoven si zde však cenu spočítáte online a sami si zvolíte, na co a do jaké výše chcete pojištění sjednat. Nejnižší cena pojištění všech tří složek vychází na 300 Kč.

Jestli je pro vás cena pojištění Mutumutu skutečně tak výhodná, můžete zjistit i díky kalkulačkám pojištění, o kterých jsme psali tady.

Jak si pojištění Mutumutu sjednat?

Sjednání je velmi jednoduché, zvládnete ho doma z gauče a klidně za 15 minut. A platí ihned, následující den po zaplacení prvního pojistného.

Na webu mutumutu.cz kliknete na “chci spočítat pojištění” a vyplníte krátký dotazník. Díky tomu v dalším kroku získáte nabídku, kterou si můžete dle potřeb upravit. Při každé úpravě vidíte cenu, takže hned víte, na čem jste. Následuje osobní a zdravotní dotazník a po jeho vyplnění už přecházíte ke sjednání pojištění a platbě. To je vše.

Jak funguje odměna za zdravý životní styl?

Zdá se vám nespravedlivé, abyste například jako nadšený sportovec, který nekouří, pravidelně se hýbe a nevynechává návštěvy lékaře, platili na pojistném stejně jako lidé, jež nejčastěji zastihnete na gauči s cigaretou v ruce? Mutumutu to vnímá stejně, a tak aktivní život oceňuje, a to vrácením až 30 % z pojistného. 5 % vám vrátí za to, že nekouříte, dalších 5 % přihodí za docházení na preventivní prohlídky a až 20 % za praktikované sporty jako běh, chůze, kolo či další aktivity na sportovištích. A peníze dostanete přímo na účet, ne formou bonusů či slev.

Ale pozor, vše není jen na vaše dobré slovo (ačkoliv návštěvy lékaře a nekouření ano) a je třeba si stáhnout aplikaci a nechat ji sledovat svou aktivitu a hlavně pravidelně plnit týdenní výzvy tak, abyste za vyvinutou snahu dostali vždy dostatek bodů.

Co o Mutumutu říkají klienti? (zkušenosti)

Pokud se podíváme na hodnocení uživatelů, kteří pojištění Mutumutu využívají, mimo samotný web tohoto produktu, najdeme veskrze pozitivní recenze. Nejvíce lidé vyzdvihují odměny za sportovní výkony, což je bezpochyby jeden z hlavních taháků Mutumutu. Někteří by však ocenili širší nabídku sportů, za které lze získat body (není mezi nimi například jízda na kolečkových bruslích či lyžování).

Další oceňovanou vlastností je přehlednost a možnost sjednání kompletně online.

Někteří však zmiňují nízký pojistný věk osob (maximální vstupní věk je 60 let), který je opravdu ve srovnání s konkurencí posazen o něco níže.

Pro koho se Mutumutu hodí?

Na Mutumutu si může své výhody najít každý, ale skupina mladých lidí žijících aktivním životním stylem jich zde najde asi nejvíc. Právě ona 30% sleva jako odměna za pohyb a péči o své zdraví je velkým bonusem. K tomu však potřebujete chytrý telefon a chuť sdílet některá data o svém pohybu s pojišťovnou.

Dále ocení tento produkt všichni, kteří se nevyžívají v dlouhých dokumentech s podmínkami, ale přitom chtějí mít o své pojistce kompletní přehled.

A pro koho naopak není?

Pokud nevlastníte chytrý telefon nebo jednoduše nechcete sdílet údaje o svých fyzických aktivitách, nedosáhnete zde na bonus v podobě slevy, čímž odpadá velká výhoda. Stejně tak zde asi nebudete úplně nadšeni, pokud jste ochotni si připlatit za vysoké pojistné limity, nebo pokud jste vášnivým provozovatelem adrenalinových sportů či máte (alespoň pro pojišťovnu) rizikové povolání.

Výhody Mutumutu

Některé jsme už nastínili výše, ale pojďme si hlavní výhody shrnout:

 1. Pojištění probíhá kompletně online. Není tedy třeba nikam chodit, domlouvat si schůzky s pojišťovacími poradci ani vydávat se k lékaři na zdravotní prohlídku.
 2. Jak bude vaše “životko” vypadat, si rozhodujete sami. Vyberte si typy pojistných událostí, které vás zajímají, výši krytí i věk, do kterého pojištění bude platit.
 3. Podmínky pojištění jsou přehledné, jasné a maximálně stručné.
 4. Najdete tu jen 7 výluk (a žádné podpásovky mezi nimi nečekejte).
 5. Pojištění můžete ukončit naprosto kdykoliv, a to bez sankcí, což je mezi obdobnými produkty spíše rarita.
 6. Až 30 % pojistného můžete získat zpět za zdravý životní styl (pohyb, život bez cigaret či preventivní prohlídky).
 7. Nejsou tu žádné poplatky za sjednání či správu pojištění.
 8. Kryje i psychická onemocnění, což není stoprocentně běžné.

Nevýhody Mutumutu

Nic není jen růžové a i u Mutumutu najdeme pár bodů, s nimiž se možná nebudete ztotožňovat. Může to být třeba toto:

 1. Online sjednání nesedí každému a osobní schůzka s poradcem nemusí být na škodu. Zde však tato možnost není.
 2. Některé výluky z pojištění jsou o něco přísnější než u konkurence.
 3. Někomu se mohou zdát pojistné limity nízké.
 4. Chybí pojištění s investiční složkou.
 5. Maximální vstupní věk je 60 let (běžnější je spíše vyšší věk).
 6. Může být problém sjednat pojištění pro některé druhy povolání.

Shrnutí

Moderní, sympatický a v mnoha ohledech (zatím) jedinečný produkt, tak by se dalo pojištění Mutumutu shrnout v pár slovech. Žádné sáhodlouhé smlouvy, žádné nekonečné seznamy výjimek a poznámky pod čarou, ale lidsky sepsaná pravidla, kterým rozumí každý. Pokud vedle toho dosáhnete i na bonusy za zdravý životní styl, můžete si užít i opravdu zajímavou cenu pojištění. Stojí tedy Mutumutu za zvážení? Určitě. Ale protože představy a požadavky má každý z nás na životko jiné, nezapomeňte se podívat i na konkurenční nabídky.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma Mutumutu.

Pojištění začíná platit následující den po platbě. Od prvního dne vám budou kryty úrazy, k nemocím se váže čekací doba 3 měsíce. 

Ne, pojištění pro to nesplňuje zákonem dané podmínky. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (12 votes)