TOP 15 – Nejspolehlivější ojetá auta v roce 2024

Hledáte ojeté auto, ale nechcete se napálit? Přečtěte si naši recenzi nejspolehlivějších ojetých aut.


Výběr redakce

Nejoblíbenější škodovka.


Pro náročné

Bezpečnost na prvním místě.


TOP do města

Takový český Smart.


Další na zvážení

Elegán na čtyřech kolech.

Ojeta Auta

Když si vybíráte ojeté auto, v první řadě vás zajímá, jak je spolehlivé. Některé modely trpí na chronické vady, někdy se za nespolehlivé označují přímo automobilky nebo celé značky. Najdou se ale modely, které se povedly a které z běžné produkce vyčnívají. Pokud nesledujete trh s auty průběžně, můžete se právě v této chvíli nechat napálit, protože samotná pořizovací cena nerozhoduje o tom, kolik ve finále utratíte. Auto si koupíte, a i v případě, že je po technické stránce v pořádku, může motor za chvíli dělat problémy nebo se na autě rozbije něco jiného. Každé auto začne vyžadovat návštěvu servisu, když má něco najeto. Jedno ale dřív a jiné později. A ještě jiné mnohem častěji.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Jasnou výhodou ojetého auta je jeho cena. Nové auto ztrácí hodnotu ve chvíli, kdy sjede z výrobní linky. Kdo chce ušetřit, kupuje většinou auto ojeté. Na druhé straně je třeba dát si pozor, abyste nekoupili auto ve špatném technickém stavu nebo takový model, který se po delším používání rád porouchá.

V posledních letech přibyl ke koupi ojetého vozu nový důvod. Vzhledem k regulacím jsou nová auta povinně vybavena složitými asistenčními systémy. Ty jednak nejsou vhodné pro začátečníky, kteří na ně příliš spoléhají. Sami o sobě nejsou vždy spolehlivé. Například hlídání jízdních pruhů na českých dálnicích, kdy stále narážíte na omezení a tudíž dvojité značení pruhů, přináší spíš komplikace. V neposlední řadě vychytávky jako systémy “stop-start” spolehlivě ničí dieselové motory. Samotnou kapitolou jsou elektrické vozy, které bývají poruchové a drahé, a pokud je nechcete, musíte kupovat auta ojetá. V případě vozů jako Škoda Superb nebo Citroën Berlingo už jejich benzínovou nebo naftovou verzi nepořídíte. U vozů, které se jako nové už nevyrábí nebo se prodávají pouze s elektrickými či hybridními motory, ale už příliš neklesá jejich cena v autobazarech. Naopak, prodejci jsou si velmi dobře vědomi, že až je vyprodají, zákazníkům nezbude než šetřit na elektrické auto nebo chodit pěšky. A cena podle toho vypadá.

Automobil si nemusíte rovnou kupovat. Na příležitostné cesty na dovolenou si ho můžete třeba vypůjčit. U ojetých vozů ale vhodnou variantu představuje také operativní leasing. Jedná se o formu dlouhodobé zápůjčky, kdy splácíte po předem danou dobu určitou částku. Po ukončení smlouvy auto buď vrátíte, nebo jej lze v některých případech také odkoupit. Dejte si jen pozor na to, že až budete auto vracet, výrazná poškození budete muset zaplatit. Jednou ze spolehlivých firem, která poskytuje operativní leasing, je společnost Driveto.cz. Mezi její výhody se řadí např. flexibilní operativní leasing nebo možnost vyřídit vše z pohodlí domova online.

Nejoblíbenější škodovka.

Škodovky patří k nejoblíbenějším autům na českém trhu a kdo na to má, koupí si Superba. Škoda Superb proslula kromě velkého vnitřního prostoru také velmi výkonnými motorem a po všech stranách skvělými jízdními vlastnostmi. Problém může představovat cena, která ani u ojetých aut neklesá. Nové Superby třetí generace totiž autosalony už téměř nemají. Čtvrtá generace by sice měla přijít na trh už v roce 2023, ale jelikož má být k dispozici pouze jako hybridní nebo elektrická, tak se na ni nikomu příliš čekat nechce. Elektroauta i hybridní motory totiž přidávají na poruchovosti a výrazně zvyšují cenu. Kromě ekologických nadšenců a firem plnících ekologické limity slíbené v ročních plánech si je moc lidí nekupuje. Starší méně ojeté Superby tak najdete na trhu skoro za cenu nových a i ty, které mají značně najeto, pořídíte dráž. Na druhou stranu vzhledem k trendu v současných automobilkách v tom nebude Škoda Superb v nejbližší době rozhodně sama.

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezpečnost na prvním místě.

SUV XC90 značky Volvo patří mezi nejbezpečnější automobily na trhu. Je velmi prostorné, prodává se také v sedmimístné variantě, přičemž v poslední řadě sedaček usadíte pouze děti. V klasické pětimístné variantě ale poskytuje dostatek prostoru vzadu i vpředu a v tomto případě také velkorysý zavazadlový prostor. Volvo XC90 se vyrábí už dlouho a vyznačuje se vysokou mírou spolehlivosti a skvělými jízdními vlastnostmi. Na trhu s ojetými auty si tak můžete vybírat.

VÝHODY

NEVÝHODY

Takový český Smart.

Škoda Citigo je miniaturní auto prodávané většinou v třídveřové variantě a jak název napovídá, předpokládá se, že s ním budete jezdit po městě. Od roku 2019 bylo možné koupit už pouze plně elektrickou verzi a na konci roku 2020 ukončila automobilka pro malý zájem výrobu úplně. Pravda, právě u aut určených do městského provozu dává elektrický pohon smysl nejvíce, ale cena, za kterou se nová elektrická auta prodávala, byla pro auto těchto rozměrů spíš úsměvná. Přitom klasická benzínová varianta se těšila u řidičů velké oblibě. Nákupní tašku na kolech za rozumné peníze občas potřebuje každý. Citigo bez elektrického motoru se vyznačuje velmi vysokou mírou spolehlivosti. Zvládá najezdit i přes sto tisíc kilometrů bez poruchy. Navíc vzhledem ke kompaktním rozměrům nabízí nadstandardní vnitřní prostor.

VÝHODY

NEVÝHODY

Elegán na čtyřech kolech.

Opel Insignia už na první pohled zaujme elegantním designem. Pod jeho kapotou se ale skrývá skvělý a výkonný motor. Dieselové verze jsou také poměrně šetrné, ty benzínové už nikoliv. Auto je poměrně těžké, což se na spotřebě projeví. Hlavně v případě, že si pořídíte náhon na všechna čtyři kola. Pokud čtyřkolku potřebujete, pak je právě Opel Insignia skvělá volba. Ať už zvolíte náhon na čtyři nebo dvě kola, vždy ale Opel Insignia potěší řidiče skvělými jízdními vlastnostmi – drží stopu i v zatáčkách a ve vyšších rychlostech, kvalitní podvozek skvěle tlumí menší nerovnosti, auto se zbytečně nenaklání. Interiér také nabízí dostatek pohodlí.

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezpečnost a spolehlivost z Pyrenejí.

Seat Ibiza patří ke kompaktním vozům, podobá se svým sourozencům VW Polu a Škodě Fabii, ačkoliv nezapře klasický design Seatu. Jeho největší nevýhodu představuje tužší podvozek, každou nerovnost poznáte. Nové generace se v tomto ohledu posunuly hodně dopředu. Stále ale kulhá Ibiza na obě nohy, když sjede z hlavní silnice. Na druhé straně její jízdní projev na hladké silnici působí až sportovně, řídit Ibizu je radost. Výrobci osazují Ibizu různými druhy motorů, mezi ojetými auty tak máte velký výběr. Kromě toho se jedná o velmi úsporné auto na provoz i spotřebu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Když se řekne škodovka.

V našem výběru nemůže chybět Škoda Octavia. Jedná se o nejoblíbenější rodinný i firemní vůz v České republice. Mezi ojetými auty jich najdete mnoho. Nabízí dostatek prostoru a ve variantě kombi se z ní stává dokonalé rodinné auto, které hravě konkuruje menším MPV nebo SUV. Octavia se vyznačuje skvělými jízdními vlastnostmi, ale také na danou třídu poměrně vysokou cenou. Vzhledem k velké oblibě se také trochu zvyšuje riziko, že vás nepoctiví prodejci nachytají. Jelikož ji ale seženete téměř všude, ve všech barvách a provedeních, pečlivým výběrem toto riziko vyeliminujete.

VÝHODY

NEVÝHODY

Legenda, která toho moc nesežere.

Volkswagen Golf patří mezi časem velmi dobře prověřené modely. Vyrábí se už dlouho a najdete ho v mnoha provedeních. Vozy značky Volkswagen se řadí k těm nejspolehlivějším. Golf nabízí skvělé jízdní vlastnosti a dostatek prostoru. Především v kombi variantě se z něj stává dokonalé rodinné auto, které potěší relativně nízkou spotřebou. Pozor si dejte na různorodou výbavu, protože automobilka VW prodává auta v základní výbavě hodně osekaná.

VÝHODY

NEVÝHODY

Korejské SUV se zlatým volantem.

Kia Sorento se u nás na silnicích příliš neobjevuje, přestože se jedná o kvalitně zpracované auto, které dokonce němečtí novináři ocenili prestižní cenou Zlatý volant. Jeho největší výhodu představuje velmi prostorný interiér a pohodlná a prostorná sedadla. Kiu Sorento oceníte především ve chvíli, kdy sháníte čtyřkolku. Právě její motor pohánějící všechna čtyři kola patří k nejpropracovanějším a nejspolehlivějším na trhu. Auto je dobře odpružené a zvládne jízdu po silnici i po nerovném povrchu. Příjemná je také spotřeba a vzhledem k třídě pořizovací cena.

VÝHODY

NEVÝHODY

Když se řekne Jeep.

Jeep Cherokee je právě to auto, které vás napadne, když se řekne Jeep. Vysoký podvozek a dobré odpružení zajistí, že auto zvládne i členitý terén, k čemuž byl také Jeep vyvinut. Tento model je osazen také spolehlivým a výkonným motorem a náhradní díly nejsou drahé. To všechno je vykoupeno vysokou spotřebou. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Univerzální rodinný vůz.

Jedná se o časem prověřený model s nezaměnitelným designem. Vyrábí se dlouho a auta značky Ford se vyznačují vysokou mírou spolehlivosti. Proto si u Fordů mezi ojetými auty určitě vyberete. Varianta kombi poskytne dostatek prostoru i větší rodině. Ford ale patří mezi výrazně dražší auta, než je v jeho třídě obvyklé. Ojeté vozy si stále drží poměrně vysokou cenu, protože nový Ford Focus se prodává s hybridním motorem a pokročilými asistenčními systémy, které nové auto nejen prodražují, ale zvyšují poruchovost a každý je nechce.

VÝHODY

NEVÝHODY

Teréňáček, co se hodí i do města.

Toyota RAV4 patří k menším SUV, ale na rozdíl od většiny svých bratranců ve stejné třídě zvládá bez problémů i členitější terén. Patří ale také k vyšším SUV, což se projeví na jízdních vlastnostech ve vyšších rychlostech a v zatáčkách. Zato se do ní ale leccos vejde. Auta japonské automobilky Toyota se obecně umísťují velmi vysoko v žebříčcích spolehlivosti a RAV4 není výjimkou. Vždyť to bylo také první kompaktní SUV na trhu. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Německý SUV kompakt.

Tiguan od německé automobilky Volkswagen splňuje představy většiny zákazníků o kompaktním SUV. Typická robustní stavba, která na první pohled slibuje bezpečnost a pohodlí. Tužší podvozek ovšem v tomto případě nezvládá členitější terén nijak dobře a na pohodlí uvnitř to poznáte, kdykoliv sjedete ze silnice. Zkrátka, není to žádný teréňák, nýbrž městské SUV. Jízdní vlastnosti jsou jako u většiny vozů této značky dobré, vnitřní komfort odpovídá zvolené výbavě. Mezi ojetými auty ale většinou nenajdete auta základní výbavy, ta totiž VW prodává opravdu hodně osekaná a téměř každý první majitel si za výbavu připlácel. Pozor si dejte pouze u některých generací tohoto modelu auta na problémy s převodovkou, které měly tzv. v genech.

VÝHODY

NEVÝHODY

Premiant za odpovídající peníze.

Audi A4 je skvěle zpracovaný elegantní vůz, kteří si nepořizují ti, kdo chtějí šetřit. Ovšem v autobazarech ho najdete za skvělé peníze a oceníte spolehlivost motoru. Na rozdíl od jiných modelů značky Audi nabízí A4 poměrně konzervativní vzhled. Jeho největší výhodou jsou jízdní vlastnosti, na silnici se chová jako sportovní vůz a vybrat si můžete z široké nabídky motorů včetně náhonu na všechna čtyři kola. Volit můžete mezi manuální a automatickou převodovkou. Navíc se jedná o hodně úsporné Audi, čehož výrobce docílil snížením váhy vozu. Spotřeba zásadně neroste ani u těch nejsilnějších motorů. Nevýhodu představuje jen u značky Audi tradičně drahý servis a náhradní díly.

VÝHODY

NEVÝHODY

Italský univerzální osobák.

Automobily značky Fiat se netěší nejlepší pověsti, když mluvíme o spolehlivosti. Fiat Tipo v tomto ohledu ale mezi typickou produkcí této značky výrazně vyčnívá. Fiaty Tipo zvládají ujet hodně kilometrů, než začnou zlobit. Fiat Tipo neoslní výrazným designem nebo sportovním podvozkem, jak bychom od italského auta očekávali. Na druhé straně ale vypadá pěkně, nezapře Itálii v přední masce vozidla a jedná se o praktický osobní vůz. Samotná jízda je poměrně pohodlná, na provoz není drahý vzhledem ke své spolehlivosti i ceně náhradních dílů. Na druhé straně nemůžeme nezmínit vyšší spotřebu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Držák a sporťák v jednom.

Ford Fiesta se vyrábí od roku 1976. Od té doby se toho na trhu s auty i ve vkusu řidičů mnoho změnilo. Původní model tak v těch nových nepoznáte. Záleží na tom, jakou generaci zvolíte, ale nutno říct, že se od sebe hodně liší designem i velikostí. Nejnovější modely přidávají dokonce crossover variantu. Všechny generace mají ale společné dvě věci: spolehlivost a skvělé až sportovní jízdní vlastnosti.

VÝHODY

NEVÝHODY

ČTYŘI tipy, jak vybrat ojeté auto

Nevybrali jste si? Máme pro vás další rady a tipy, jak ojeté auto vybírat.

1) Čtěte recenze na prodejce

Největší problém při koupi ojetého auta představují nepoctivé autobazary, kterých je bohužel stále dost a dost. Dokážou pečlivě skrývat vady na vozidle. Běžný zákazník totiž neví, kam se má dívat a co hledat. Riziko, že někomu skočíte na lep, můžete zmírnit tím, že si přečtete recenze na autobazar nebo na jednotlivé prodejce. Jděte po co nejkonkrétnějších recenzích. Velké řetězce autobazarů mohou mít hodnocení dobré nebo špatné, ale nakonec je to vždy o tom konkrétním podniku a jeho obsluze.


2) Trvejte na zkušební jízdě

Většina vad na autě se pozná právě tehdy, když s ním vyjedete do terénu. I z pozice pasažéra dokážete leccos poznat, ale nejvíc poznáte jako řidič. Pokud třeba nemáte tolik zkušeností, vezměte si s sebou známého, který se v autech a řízení více vyzná.


3) Vezměte si automechanika s sebou

Máte-li tu možnost, vezměte si s sebou známého či kamaráda, který se vyzná v autech a jejich opravování. Automechanici většinou už na první pohled poznají, zda auto koupit nebo ne. Vědí, kam se koukat, a většinou také znají nekalé praktiky nepoctivých prodejců ojetých aut. Můžete se také svého mechanika či známého zeptat, co si myslí o konkrétním modelu nebo autobazaru.


4) Auto si pečlivě prohlédněte ze všech stran

Nestačí osahat si vnější naleštěnou karosérii. Interiér vozidla také není tak podstatný. Chcete vidět podvozek, spodní rám. Hledejte případnou rez nebo opotřebení. Některé vady ale na pohled nepoznáte, k tomu je potřeba buď zkušené oko, nebo zkušební jízda.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma ojetých aut.

Když posuzujeme spolehlivost automobilů, hodnotíme, jak často se porouchají nebo vyžadují servis. Spolehlivost je dána konstrukcí vozidla, použitými materiály a životnostní jeho dílů. Spolehlivost vozidla samozřejmě klesá s najetými kilometry.

Rozhodně ne. Záleží na modelu auta. Některá jsou už jako nová méně spolehlivá a více poruchová než auta, která mají něco naježděno. Samotné stáří auta ale nerozhoduje, auto není plísňový sýr. Když stojí v garáži (a není vystaveno vlhkosti či mrazu), tak se nijak výrazně neopotřebovává. Škodu na autě nadělají najeté kilometry. Při výběru ojetého auta se tak řiďte tím, kolik má daný automobil najeto, ne tím, kdy byl vyroben.

Rozhodně. Spolehlivost a budoucí poruchovost auta ovlivníte dvěma způsoby. Tím, jak ho používáte –⁠ způsobem řazení, túrováním studeného motoru, ale také parkováním v garáži nebo mimo ni. Faktorů najdeme hodně a každý druh motoru trpí na jiné neduhy a musí se dbát na jiné zásady, pokud chceme prodloužit jeho životnost. Druhý faktor představuje pravidelný servis. Zodpovědný majitel se řídí nejen povinnými kontrolami uvedenými v servisní knížce, ale servisuje auto častěji podle toho, jak je to potřeba nebo jak doporučí dobrý automechanik. V neposlední řadě také výběr automechanika nebo kvalitního servisu se na životnosti a budoucí spolehlivosti auta hodně podepíše. Pokud tedy kupujete auto od soukromníka, zkuste si zjistit, jak často a kde auto servisoval.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)