TOP 12: Nejlepší pojištění nemovitosti 2024 – recenze a srovnání

Jaké je nejlepší pojištění nemovitosti? Před čím chrání a komu se vyplatí? A jaké parametry se vyplatí při výběru sledovat?


Výběr
redakce

Stabilní pojišťovna, jejíž služby lze propojit s bankovnictvím.


Rychlé sjednání online
s 20% slevou

Stabilní společnost s přehlednými podmínkami. 


Velký výběr
pojištěných rizik

Široké portfolio různých typů pojištění. 


Pojištění vždy na aktuální hodnotu

Komplexní pojištění v jednom.

Pojištění Nemovitosti

Jedno z nejstarších a dodnes nejoblíbenějších pojištění je pojištění nemovitosti. Je to logické – z materiálních statků je pro většinu lidí jejich domov tím nejcennějším, a tudíž ho chtějí chránit. V tomto článku se proto podíváme na to, jak pojištění nemovitosti funguje, z jakých můžete vybírat a na co si dát při rozhodování pozor.

Jak už název napovídá, toto pojištění slouží k ochraně všech vašich nemovitých statků. To může být dům, byt, chata, ale třeba i garáž či jiné nebytové prostory. Je hned několik věcí, které jsou pojištěním kryty, a je jen na vás, které varianty zvolíte. Nejčastěji se setkáte s pojištěním před povodněmi, požárem, zemětřesením a dalšími poškozeními vlivem přírody. Někdy můžete také narazit na pojištění před vandalismem či nárazem auta. 

Problémem v případě pojištění nemovitosti je její podpojištění i přepojištění. Podpojištění hodnoty majetku znamená, že hodnota předmětu pojištění ve smlouvě je nižší než ta skutečná. Přepojištění je problém opačný. V průběhu pojištění je proto dobré jej jednou zhruba za dva roky aktualizovat. 

Při sjednání k určení pojistné částky existuje několik způsobů. Na internetu již najdete celou řadu kalkulaček, nejpřesnější je pak znalecký posudek.

Dle průzkumů pojišťoven jsou nejčastějšími příčinami škod voda, krádeže a vítr – v tomto pořadí. Při zvažování balíčku vašeho pojištění byste však měli vzít v úvahu vaši individuální situaci. Nacházíte se v povodňové oblasti, nebo na horách, kde se potýkáte se závějemi? Požár je pak třeba velmi výjimečný, zato ale nejhorší z hlediska následků. Při sjednání pojištění je tak třeba znát hodnotu nemovitosti i povahu lokality, ve které se nachází. 

Pojištění nemovitosti a domácnosti většinou chodí ruku v ruce a lidé využívají obou služeb. Proč nestačí jen jedno z nich? Pojištění nemovitosti totiž chrání opravdu jen nemovitý majetek zdi, strop, střechu… Zkrátka stavbu jako takovou. Pojištění domácnosti pak chrání vnitřek váš movitý majetek, nábytek, sportovní vybavení a podobně. 

Nejlepší pojištění nemovitosti

Stabilní pojišťovna, jejíž služby lze propojit s bankovnictvím.

Výhodou služeb ČSOB pojišťovny je, že můžete spojit veškeré otázky ohledně financí pod jednoho poskytovatele a zřídit si zde i bankovní účet a nebo řečeno naopak, pro zákazníky ČSOB je velmi jednoduché k bankovnictví přidat i pojištění. Dle informací na internetu pojištění kryje nemovitost při živelných pohromách, haváriích i vykradení. 

Výhodami jsou asistenční služby zdarma, sleva 10 % při sjednání online, výběr ze tří variant pojištění a možnost rozšíření o nadstandardní připojištění. Mnoho klientů oceňuje také spolehlivost a rychlost při řešení nahlášené události. Negativní recenze pak – paradoxně – kritizují pomalou a špatnou komunikaci, záleží zkrátka na konkrétním případu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Stabilní společnost s přehlednými podmínkami.

Generali Česká pojišťovna nabízí komplexní balíček s názvem Můj majetek – ten vám pokryje nejen nemovitost jako takovou, ale i vybavení domácnosti. V ceně jsou i asistenční služby a pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě. Nemovitost je chráněna před přírodními živly různého typu, krádežemi, vandalstvím i poškození zvířaty – záleží samozřejmě konkrétně na zvoleném typu pojištění, na výběr máte ze tří variant. 

Při sjednání online vám pojišťovna poskytne 20% slevu, všechny podmínky a sazebník jsou přehledně k dispozici a celkově je klientský portál velmi přehledný. V rámci negativních recenzí se, jako většina pojišťoven, potýká s pomalou komunikací.

VÝHODY

NEVÝHODY

Široké portfolio různých typů pojištění. 

Kooperativa nabízí pojištění nemovitosti, které se dá rovnou spojit s pojištěním domácnosti do jedné smlouvy – tato kombinace vám zajistí 10% slevu. Pojištění vám bude snadno vypočítáno na webových stránkách, kde si vyberete, zda chcete pojistit byt, dům nebo ostatní kategorie (chatu, bytový dům a další). 

K základnímu produktu se dá ještě připojistit rozšířená ochrana na různé typy problémů. Součástí je i asistence. Na výběr je varianta PRIMA a varianta KOMFORT. Výběr pojištěných rizik je opravdu nadstandardní. Ve srovnání s konkurencí jsou zde však trochu vyšší ceny.

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní pojištění v jednom. 

U KB pojišťovny můžete pojistit vše najednou – nemovitost i domácnost. V rámci pojištění nemovitosti budete kryti před živelními pohromami, krádeží i vandalismem. Velmi zajímavá je informace, že u této pojišťovny není třeba aktualizovat smlouvu kvůli aktuální hodnotě nemovitosti – tento pohyb cen je do smlouvy započítán a vždy jste tak kryti na aktuální hodnotu. Na výběr jsou dvě varianty pojištění.

Automatické pojištění na aktuální hodnotu nemovitosti je určitě největší výhoda tohoto produktu. Dle konkrétní situace můžete dosáhnout až na 20% slevu z výše pojistného. Komerční pojišťovna navíc může být provázána s Komerční bankou, což klientům této banky usnadní administrativu. Některým klientům vadí určité výjimky z pojištění, jako že se nevztahuje na vestavěný nábytek či že do nákladů není zahrnuto vysoušení a vyčištění nemovitosti po škodě.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění s nonstop asistenční službou.

U Uniqy si můžete pojistit nemovitost, domácnost nebo kombinaci. Dále jsou pak na výběr také tři různé tarify dle náročnosti a požadavků klienta. Jedná se o produkt, který se dá velmi dobře individuálně nastavit, a to včetně limitů.

Co klienti velmi oceňují, to je dobrá a funkční asistenční služba zdarma k dispozici 24 hodin denně. Navíc můžete dosáhnout na slevu 20 až 30 % – při sjednání online. Co by mohlo být doladěno, to je více informací na webových stránkách a tudíž větší transparentnost.

VÝHODY

NEVÝHODY

Banka poskytující i služby pojišťovny. 

Česká spořitelna je velká a stabilní společnost, která poskytuje komplexní služby. Jak už vyplývá z názvu, primárně se samozřejmě jedná o spoření a bankovnictví, v nabídce má ale i všechna důležitá pojištění. Pokud jste tedy již klientem České spořitelny, budete mít sjednání pojištění o to jednodušší. K dispozici je varianta PRIMA a KOMFORT, přičemž PRIMA varianta je silně osekaná a jsou v ní jen živelné a vodovodní hrozby a asistenční služby.

Oceníte snadné vyřízení online, možnost propojení s aplikací George, asistenční služby a v případě zájmu také variantu kombinace s pojištěním domácnosti. Naopak výtka již byla zmíněna – první varianta balíčku je opravdu minimalistická.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění, které se dobře přizpůsobí.

Allianz je jedna z nejznámějších pojišťoven, jistě proto najdete dostatek recenzí a hodnocení, jelikož má za sebou roky působení na tomto trhu. V nabídce jsou klasicky tři balíčky, přičemž můžete získat slevu až 21 % – a to v rámci Allianz Plus programu (tedy v případě, že u Allianz máte sjednané ještě alespoň jedno další pojištění). Allianz má velký výběr připojištění, takže se dá celá služba dobře individuálně nastavit.

U této pojišťovny oceníte nonstop asistenční službu, snadné sjednání online, širokou nabídku nejen v rámci základních balíčků, ale i v rámci připojištění, a stabilitu této společnosti. Samozřejmě jako u většiny velkých společností se v recenzích kromě chvály dočtete i o špatné nebo pomalé komunikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojišťovna s jednoduchým a rychlým přístupem.

Direct se snaží mít co nejvíce proklientský přístup z hlediska jednoduché a rychlé komunikace. Dle informací na webových stránkách tak nabízí dokonce 50% slevu při sjednání online. Součástí služby je asistence. Sjednání smlouvy je jednoduché a srozumitelné. 

Direct má poměrně výhodné ceny, ale nejvíc na této pojišťovně klienti oceňují přímé a rychlé jednání. Škody jsou propláceny v nových cenách bez ohledu na opotřebení. A k základnímu pojištění lze dokoupit i další připojištění. Nevýhodou je, že kalkulaci na webových stránkách neuvidíte, dokud na sebe neudáte osobní údaje. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Stabilní česká banka s komplexními službami. 

Moneta Money Bank samozřejmě primárně poskytuje hlavně klasické bankovní služby, mezi jejich produkty však patří i pojištění. Výhodné to pak může být právě pro klienty, kteří zde již mají bankovní účet – budou mít ke všemu snadnější přístup. 

Mezi výhody tohoto pojištění patří nadstandardní asistenční služba, možnost individuálního nastavení balíčku a konkrétního pojištění a možnost připojit i pojištění domácnosti a odpovědnosti. Nevýhodou je to, že sjednání pojištění je nutné učinit na pobočce. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční česká pojišťovna s mnohaletými zkušenostmi.

Silnou stránkou Slavia pojišťovny je hlavně povinné ručení a cestovní pojištění, v nabídce má ale samozřejmě i pojištění nemovitosti a případně i domácnosti a odpovědnosti. Slavia se prezentuje hlavně jako pojišťovna s dlouholetou tradicí a poskytuje tak pocit stability. Nabízí tři balíčky dle šíře krytí, budovy ve výstavbě mají nárok na 25% slevu.

Všechny varianty mají kvalitní asistenční služby, oceníte taky velmi přehledné webové stránky, mobilní aplikaci a rychlou komunikaci. Základní balíček je však poměrně strohý.

VÝHODY

NEVÝHODY

Pojištění nemovitosti na všechna pojistná nebezpečí.

Stejně jako jiné pojišťovny, i Česká podnikatelská pojišťovna nabízí více variant pojištění lišících se cenou – konkrétně můžete vybírat mezi MINI, OPTI a MAXI. Co v tomto případě oceníte, je fakt, že všechny tři kryjí stejná pojistná nebezpečí. Liší se pouze ve výši odškodného. Pro komplexní ochranu je však ještě třeba přidat pojištění povodně a záplav. Vedle pojištění nemovitosti lze samozřejmě přidat i domácnost a odpovědnost. 

ČPP pojišťovna se může pyšnit několikanásobným vítězstvím v soutěži Zlatá koruna. Má spolehlivé asistenční služby, dle individuální situace různé slevy a bonusy. Jako nevýhodu je třeba zmínit chybějící pojištění záplav v klasickém balíčku.

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní pojištění s více variantami.

Maxima pojišťovna nabízí hned několik variant, jak chránit svůj domov. V základu samozřejmě lze pořídit jen pojištění nemovitosti, zároveň však můžete využít balíčku MaxDomov, který zahrnuje i domácnost a odpovědnost. Tento balíček je pak ve třech variantách dle výše krytí a šíře služeb. Pojistit lze domy, byty, chaty, garáže a nemovité vybavení zahrady, a to již od zahájení stavby. 

Na tomto pojištění oceníte rozumnou cenu, variabilní kombinaci různých pojištění a možnost jednoduchého uzavření smlouvy online. V základních balíčcích však chybí vandalismus a povodně.

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat pojištění nemovitosti

Stále si nejste jisti, jak se vyznat a rozhodnout mezi jednotlivými nabídkami? Připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů. 

1) Zvažte, proti čemu se potřebujete pojistit.

Již jsme se zmiňovali o příčinách škod na majetku. Při sjednávání pojistky musíte mít jasno (nebo si to vyjasnit se zástupcem pojišťovny) v tom, jaká rizika pojistíte. V případě, že budete pojištěni proti záplavám a krádeži a váš dům vyhoří, tak bohužel nedostanete odškodnění.


2) Sežeňte si znalecký posudek. 

Pro sjednání pojistky budete potřebovat znát skutečnou cenu vašeho majetku. Díky tomu se vyhnete podpojištění či přepojištění vašeho majetku. V případě podpojištění byste při škodě nedostali odpovídající plnění, při přepojištění byste na pojištění přepláceli.


3) Zkuste využít srovnávač.

Pro rychlý a alespoň základní přehled může pomoci některý ze srovnávačů, který vám snadno ukáže nejvýhodnější varianty.


4) Projděte si recenze a zkušenosti jednotlivých pojišťoven.

Osobní zkušenosti jsou vždy to nejlepší – projděte si recenze jiných klientů, poptejte se známých. Nezapomeňte však, že ne všechny recenze budou objektivní. Spíše tedy důvěřujte těm názorům, které se opakují.


5) Zajímejte se o výši pojistné částky.

Výše pojistné částky je nejvyšší možný limit pojistného plnění v případě vzniku pojistné události. Je to tedy zcela stěžejní údaj, který by měl odpovídat hodnotě vašeho majetku.


6) Projděte nastavení limitů.

Limity u pojištění nemovitosti představují nejvyšší hranici plnění pojistitele při jedné konkrétní události. Nižší pojistný limit znamená menší náklady při placení pojistky, zároveň však může dojít k situaci, že vám při vzniku škody nebude proplacena celá částka.


7) Měli byste znát podmínky změny nebo zrušení smlouvy.

Sjednat smlouvu je poměrně jednoduché. Ale co když ji budete potřebovat upravit, změnit nebo úplně zrušit? Projděte si tyto podmínky předem, jelikož každá pojišťovna je má nastavené jinak.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma pojištění nemovitosti.

Z hlediska státu není, zákon vám jako běžnému občanovi ukládá jen povinnost platit pojištění zdravotní, sociální a v případě vlastnictví auta povinné ručení. Pojištění nemovitosti je však povinné zřídit ve chvíli, kdy ji chcete nakoupit na hypotéku – v takovou chvíli tuto povinnost ukládá banka a je to jedna z jejích podmínek k tomu, aby vám úvěr poskytla.

Na cenu pojištění má vliv mnoho faktorů, a to i v rámci jedné pojišťovny a jednoho produktu. Cena se tak liší případ od případu. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)