SROVNÁNÍ: 11 nejlepších povinných ručení 2024 – recenze (autopojištění)

Shrnutí: Bez povinného ručení se, pokud jezdíte autem, neobejdete. Neberte ho ale jako „nutné zlo“ a zvolte dostatečné limity plnění, za zvážení stojí i některá připojištění. Výhodou je, že si tu nemusíte lámat hlavu s výlukami, ale i tak se vyplatí si smlouvu dobře prostudovat a zvolit především kvalitní společnost. S tím jsem vám trochu pomohl a přišel jsem na toto:

A co dalšího se dočtete? Přidám recenze dalších pojišťoven, posvítil jsem si na nejčastější dotazy, které se v souvislosti s povinným ručením pojí, a přidám i další rady k výběru. 


Výběr redakce

Generali Česká pojišťovna

Kdy vybrat Generali Českou pojišťovnu?

Pokud hledáte povinné ručení s vysokým limitem plnění (až 300 milionů Kč), nebo vyhlížíte takové pojištění, kde už v základu bude přímá likvidace, abyste měli případné vyřizování nehod usnadněné, zkuste Generali Českou pojišťovnu.


TOP pro sváteční řidiče


Allianz

Kdy vybrat Allianz?

Patříte ke svátečním řidičům? Pak by pro vás mohlo být ručení Allianz trefou do černého a příležitostí, jak ušetřit. 


Sleva při online sjednání

ČSOB
pojišťovna

Kdy vybrat ČSOB pojišťovnu?

Pokud se chystáte vyřídit povinné ručení online, nabízí ČSOB 20% slevu, navíc už v základu máte pojištění osobních věcí, což může také zaujmout. 


Vysoké limity

Česká podnikatelská
pojišťovna

Kdy vybrat Českou podnikatelskou pojišťovnu?

Jestliže hledáte základní variantu povinného ručení, mohlo by vás ČPP zaujmout nejlevnějším balíčkem, který má však poměrně vysoký limit 50 mil Kč.

Povinné Ručení

Vlastníte motorové vozidlo? Pak se neobejdete bez povinného ručení. Pokud ho mít nebudete, hrozí vám nepříjemně vysoká pokuta. Případnou škodu navíc do koruny budete muset uhradit ze svojí kapsy. Poradím vám, co vše při výběru povinného ručení sledovat i jak vybrat to nejvhodnější.

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nechrání primárně vás jako majitele vozidla, ale všechny okolo. Je totiž určené na pokrytí škod, které se svým vozem způsobíte ostatním. Pokud chcete pokrýt i škody vzniklé na svém automobilu, sjednat si musíte tzv. havarijní pojištění.

Povinné ručení je nutné mít vyřízené ještě předtím, než poprvé vyjede na silnici. Určitě to nepodceňujte, cena povinného ručení není zdrcující. Konkrétní částka je individuální, vliv na výši pojistného má:

 • kategorie vozidla
 • rok výroby, objem válců nebo výkon motoru
 • použití vozidla
 • limit pojistného plnění
 • parametry týkající se vlastníka vozu (věk, bydliště apod.)
 • počet měsíců bez nehod (systém bonus/malus)

Z povinného ručení se hradí:

 • škody vzniklé na zdraví nebo usmrcením (bolestné, náklady na léčbu atd.)
 • věcné škody
 • škody s povahou ušlého zisku
 • náklady na právní zastoupení poškozeného

Konkrétní výše náhrady škody je omezena limitem pojistného plnění dle pojistné smlouvy. Zákonem je stanovený minimální limit plnění: 35 milionů Kč na škodu na zdraví na každého zraněného nebo usmrceného a 35 milionů Kč na škodu na majetku pro všechny poškozené bez ohledu na jejich počet.

K základu si můžete přidat několik připojištění. Mezi ta nejčastější patří:

 • připojištění čelního nebo všech skel
 • připojištění osob ve vozidle (úrazové pojištění)
 • připojištění zavazadel
 • připojištění proti vandalismu
 • připojištění střetu se zvěří
 • rozšíření asistenčních služeb

Alespoň základní asistenci nabízí téměř každé povinné ručení, většinou jde o odtah vozu a asistenci při nehodě. Často se také týká nejen území ČR, ale k dispozici je i v zahraničí. Nemusí to však platit stoprocentně, proto si vždy důkladně pročtěte podmínky vybrané pojišťovny!

V závislosti na zvolené pojišťovně, balíčku a případných připojištěních můžete očekávat i nadstandardní služby, jako je natankování pohonných hmot, výměna pneumatiky, zajištění náhradního ubytování a podobně.  

Pokud nevíte, jakou asistenci vaše pojištění vlastně zahrnuje, nejjednodušší je obrátit se na asistenční linku, kde vám na základě vaší smlouvy poradí, případně sdělí cenu dané služby, pokud ji vaše pojistka nezahrnuje.

V první řadě je třeba říct, že povinné ručení je pro vlastníky a provozovatele motorových vozidel ze zákona skutečně povinné. Pokud byste se jeho placení vyhýbali, jedná se o porušení zákona, což může být potrestáno částkou ve výši až 40 000 Kč. To je však jen malá částka oproti té, kterou byste museli z kapsy vytáhnout v případě, že byste nepojištěným vozidlem způsobili nehodu. V tom případě by šly všechny náklady za vámi. 

Pokud jste se rozhodli pojištění neplatit z toho důvodu, že autem nejezdíte, je třeba vozidlo odhlásit z registru vozidel, jinak se vás placení povinného ručení týká stále.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavil jsem několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistná částka: Maximální částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Rizika: Pojistná nebezpečí, na která se pojištění odpovědnosti vztahuje. Jedná se o 2 skupiny (riziko krádeže a loupeže a riziko živelné katastrofy).
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst. 

Obsah článku

Nejlepší povinné ručení

Pro vaše snazší rozhodování najdete níže recenze několika společností, kde si povinné ručení můžete zřídit. 

Generali Česká pojišťovna recenze (povinné ručení)

Přímá likvidace v každém balíčku

Kdy zvažovat Generali Českou pojišťovnu?

Pokud hledáte povinné ručení s vysokým limitem plnění (až 300 milionů Kč), nebo vyhlížíte takové pojištění, kde už v základu bude přímá likvidace, abyste měli případné vyřizování nehod usnadněné, zkuste Generali Českou pojišťovnu.

Jestliže toho ale příliš nenajezdíte, možná vás více osloví nabídka Allianz

Proč jsem vybral Generali Českou pojišťovnu?

Protože u Generali České pojišťovny si povinné ručení sjednáte online se slevou 20 % a volit můžete hned mezi 5 balíčky (Start s limitem 35 milionů Kč, Standard s limitem 50 milionů Kč, Exclusive s limitem 100 milionů Kč, Comfort s limitem 150 milionů Kč a Comfort PLUS s limitem 300 milionů Kč). Palec nahoru dávám za přímou likvidaci i právní ochranu zahrnutou ve všech variantách.

Generali Česká pojišťovna klade důraz na rychlost. Peníze vám tak vyplatí do 5 dnů od dodání všech podkladů. Pozornost věnujte tomu, že úrazové pojištění řidiče společnost poskytuje až od varianty Standard, úrazové pojištění ostatních cestujících pak od varianty Exclusive. Asistenci platnou v ČR i zahraničí získáte od varianty Standard. 

Klientský servis je velmi dobrý, dobře se jedná se zaměstnanci na telefonní lince i pobočkách.

Uživatelské recenze Generali České pojišťovny

Referencí na služby pojišťovny bohužel není mnoho. Pár jsem jich ale třeba na financer.com vyštrachal. V první řadě chci říct, že pojišťovny nejsou zrovna „lovebrandy“, na které by lidi ve fórech pěli ódy, a často tak převažují negativa. Podobně je to i u Generali, kdy se ozývají hlavně ti, kteří se nedočkali odškodnění podle svých představ, nebo na něj dlouho čekali. Na druhou stranu ale někteří klienti chválí komunikaci a celkově klientský servis, jiní oceňují přehlednost nabídky.

Varianty5 balíčků (Start, Standard, Exclusive, Comfort a Comfort PLUS)
Limit plněníDo 300 milionů Kč
PlatnostSpecifikováno na zelené kartě
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděAž od varianty Standard

VÝHODY

NEVÝHODY

Allianz recenze (povinné ručení)

Zajímavá nabídka pro řidiče s malým počtem najetých km

Kdy zvažovat Allianz?

Patříte ke svátečním řidičům? Pak by pro vás mohlo být ručení Allianz trefou do černého a příležitostí, jak ušetřit. 

Pokud ale jezdíte často a hledáte zajímavé slevy, mrkněte spíše ke konkurenci, kde například Generali nabízí slevu za online sjednání.

Proč jsem vybral Allianz?

Jedním důvodem je, že v nabídce pojišťovny najdete 4 balíčky Allianz MojeAuto (Komfort, Plus, Extra, Max) s limity plnění 35, 50, 150 a 200 000 000 Kč, druhým pak přehledné webové stránky i podmínky. Rychle si tak uděláte představu, co jaký balíček obsahuje.

Využít můžete právní poradenství i asistenci po telefonu, která je vám dostupná 24/7. Ve vyšších balíčcích vám k dispozici bude rozšířená asistence. Pojišťovna Allianz tu má zajímavou nabídku pro ty řidiče, co toho příliš nenajezdí. Platit totiž můžete částku úměrnou najetým kilometrům.

Allianz kontaktujete jak online, tak telefonicky. Využít můžete rovněž přehlednou aplikaci a rychlý kontakt na asistenční služby. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, pobočky Allianz najdete strategicky rozmístěné po celé republice.

Uživatelské recenze Allianz

Hledal jsem recenze na Allianz na mapy.cz nebo serveru financer.com a ve srovnání s konkurencí z nich pojišťovna nevychází úplně špatně. Co je zde podle klientů velkým plusem, je jednoduchost hlášení škod, již zmíněná přehlednost a podle mnohých i zákaznická podpora. Ta nebývá obecně chválená až tak často, takže to rozhodně musím vypíchnout. I zde ale narazíme na nespokojené klienty, kteří se nedočkali odškodnění, jaké si představovali. Někteří pak kritizují i vyšší ceny, to je však v případě povinného ručení individuální záležitost.

Varianty4 balíčky (Komfort, Plus, Extra, Max)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR, Evropa, asijská část Ruska a Turecka, Irán, Izrael, Maroko a Tunisko. Pro území Ázerbájdžánu, Kypru a Srbska je platnost omezená na určité části těchto zemí.
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách, od balíčku Plus rozšířená

VÝHODY

NEVÝHODY

ČSOB pojišťovna recenze (povinné ručení)

Povinné ručení s automatickým pojištěním osobních věcí

Kdy zvažovat ČSOB pojišťovnu?

Pokud se chystáte vyřídit povinné ručení online, nabízí ČSOB 20% slevu, navíc už v základu máte pojištění osobních věcí, což může také zaujmout. 

Někomu však nemusí dostačovat 3 balíčky a například sváteční řidiči více ocení nabídku Allianz, kde lze za nižší počet najetých km ušetřit. 

Proč jsem vybral ČSOB pojišťovnu?

Především proto, že ČSOB má v nabídce 3 balíčky s povinným ručením, jejichž limit plnění může dosahovat výše 35, 60 či 200 milionů, a v každém balíčku včetně toho nejlevnějšího je již započítané pojištění osobních věcí řidiče i ostatních rodinných příslušníků. V případě varianty Premiant pak máte pojištěné také škody na vašem vozidle do 10 000 Kč.

Při sjednání povinného ručení ČSOB online získáte 20% slevu. To už je příjemná částka dolů. Samozřejmostí je asistence, v níž je zahrnutý i odtah auta či náhradní ubytování. Nahlásit vznik pojistné události je možné online, po telefonu či e-mailem. Můžete tedy postupovat tak, jak je vám to nejpříjemnější.

Zákaznickou podporu zkontaktujete e-mailem či ve všedních dnech i telefonicky. Podle mých zkušeností se pojišťovna požadavky snaží řešit co nejrychleji. Zmínit musíme také snadnou dostupnost poboček, které najdete po celém Česku.

Uživatelské recenze ČSOB pojišťovny

Když se stejně jako já podíváte na recenze České pojišťovny (třeba na mapy.cz nebo financer.com), budete nejspíš v rozpacích. Je jich málo a navíc vyznívají velmi negativně. Jak jsem zmínil, není to nic neobvyklého, a i tady převažují mezi hodnotícími klienti, kteří nebyli spokojení s vyřízením události, ať už s odškodněním, nebo délkou trvání. Protože se ale jedná o dlouhé roky působící pojišťovnu (a navíc se najdou i vlaštovky v podobě pozitivních referencí), není se podle mého názoru čeho bát. 

Varianty3 balíčky (Standard, Dominant, Premiant)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR a státy EU a EHS
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Česká podnikatelská pojišťovna recenze (povinné ručení)

Již v nejlevnějším balíčku limit plnění 50 milionů korun

Kdy zvažovat Českou podnikatelskou pojišťovnu?

Jestliže hledáte základní variantu povinného ručení, mohlo by vás ČPP zaujmout nejlevnějším balíčkem, který má však poměrně vysoký limit 50 mil Kč.

U ČSOB nebo Generali ale zase najdete slevu za online sjednání, což může ve finále s cenou hnout. 

Proč jsem vybral Českou podnikatelskou pojišťovnu?

Hlavně proto, že Česká podnikatelská pojišťovna je mezi klienty obecně velmi oblíbená. Nabízí 3 balíčky s povinným ručením (Sporopov, Speciálpov, Superpov). Ty se od sebe liší především výší limitů: 50, 100 a 200 milionů Kč. Pozornost věnujte tomu, že v nejnižší variantě Sporopov nemáte zahrnuté úrazové pojištění a asistenci vám pojišťovna poskytne pouze na území ČR. V dalších balíčcích již máte zahrnutou standardní asistenci.

Pokud jezdíte bez nehod, můžete získat zajímavou slevu. ČPP vám navíc případný bonus z povinného ručení přenese na havarijní pojištění. Využít rovněž můžete tzv. i sezónní či krátkodobé pojištění, které ocení ti, kdo příliš často nejezdí.

Chválím hezky zpracovanou klientskou sekci i poskytovaný servis. K dispozici vám budou Nejčastější dotazy, kontaktní formulář či chat s robotem Emilem. V týdnu můžete zavolat i na infolinku, případně navštívit pobočku.

Uživatelské recenze České podnikatelské pojišťovny

Hodnocení klientů na ČPP, které jsem našel třeba na firmy.cz, o společnosti nehovoří zrovna příznivě a pozitivní slova aby člověk pohledal. Ale opět to není nic překvapivého, protože se i tady ozývají především nespokojení zákazníci, kteří s plněním nebyli spokojení. Protože je ale recenzí málo, byla by škoda z nich činit velké závěry. Stále se jedná o velkou pojišťovnu se spoustou klientů, a najdou se mezi nimi i ti spokojení.   

Varianty3 balíčky (SPOROPOV, SPECIÁLPOV, SUPERPOV)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR a státy EU a EHS
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách, u nejlevnější jen v ČR

VÝHODY

NEVÝHODY

Direct pojišťovna recenze (povinné ručení)

Flexibilní povinné ručení nastavitelné na míru

Proč jsem vybral Direct?

Direct pojišťovna klade důraz na přehlednost a transparentnost. Musím souhlasit s tím, že podmínky a smlouvy od nich patří k těm nejpřehlednějším. Sjednání povinného ručení online je pak rychlé a bez háčků.

Direct pojišťovna se od ostatních konkurentů odlišuje tím, že nenabízí balíčky, ale povinné ručení si s nimi vyladíte na míru. Limit tak může být 50, ale i 250 mil. Kč. Zdarma vždy získáte asistenci při nehodě v ČR i po Evropě, v ceně je i oprava závad. 

Nahlášení vzniku škodní události vyřídíte v poklidu domova online. Je to otázka pár minut. Palec nahoru dávám za pěkně zpracované Často kladené otázky, díky čemuž se mnohdy obejdete bez potřeby společnost kontaktovat. Infolinka je případně v provozu od pondělí do pátku, kamenné pobočky však společnost zrušila. 

VariantyIndividuálně
Limit plněníAž 250 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa. Pro území Ázerbájdžánu, Kypru a Srbska je platnost omezená na určité části těchto zemí.
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Hasičská vzájemná pojišťovna recenze (povinné ručení)

Zajímavá sleva z povinného ručení pro dobrovolné hasiče

Proč jsem vybral Hasičskou vzájemnou pojišťovnu?

Hasičská vzájemná pojišťovna patří mezi nejdéle existující pojišťovací ústavy v Evropě. V její nabídce nechybí ani 3 balíčky s povinným ručením. Co se limitů týče, ty mohou dosahovat 35, 70 nebo 100 milionů Kč. To jsou v porovnání s konkurencí spíše nižší částky, které budou dostačovat méně náročným řidičům, co nenajezdí tolik.

V ceně pojistného máte vždy započítanou základní asistenci, přidat můžete doplňková připojištění. Pokud u HVP uzavřete i další pojištění, dostanete zajímavou slevu za komplexnost. Sleva se týká také členů SDH či držitelů průkazů ZTP.

Zákaznickou podporu zkontaktujete přes telefon či e-mail, obvykle se dočkáte rychlé reakce. Pokud uvítáte osobní kontakt, pozor na to, že Hasičská vzájemná pojišťovna nemá desítky poboček. Ty schází zejména na jihu Čech a Moravy.

Varianty3 balíčky (Standard, Nadstandard, Exkluziv)
Limit plněníDo 100 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineNe
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Kooperativa recenze (povinné ručení)

Na výběr 5 různých limitů plnění

Proč jsem vybral Kooperativu?

Kooperativa má v portfoliu povinné ručení s limitem plnění 35, 70, 100, 150 či 200 000 000 Kč. V tomto ohledu si tak snadno vybere každý. Pokud zvolíte jakoukoliv částku limitu kromě té nejnižší, v ceně pojistného budete mít i úraz řidiče. Od 100 milionů pak můžete počítat i s pojištěním nezaviněné nehody.

Základní asistence je u všech variant již v ceně. Nadstandardní asistenční programy Ideal, Max nebo Max+ si lze sjednat za příplatek. Nadstandardní asistence pro vás znamená například delší bezplatnou práci mechanika v terénu, delší vzdálenost u odtahu vozidla i odtah auta při poškozené pneumatice.

Cenu pojistného můžete snížit až o 50 % jízdami bez nehod, s jinými smlouvami u Kooperativy zase získáte slevu 6 %. Co se zákaznické podpory týče, na telefonní linku se dovoláte v pracovních dnech, po ČR najdete také desítky poboček Kooperativa.

VariantyDle limitů (35, 70, 100, 150, 200)
Limit plněníDo 200 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Slavia pojišťovna recenze (povinné ručení)

Povinné ručení s celou řadou bonusů

Proč jsem vybral Slavia pojišťovnu?

Pojišťovna s dlouhou tradicí nabízí 3 balíčky s povinným ručením (Základ s limitem plnění 50 000 000 Kč, Jistota s limitem plnění 100 000 000 Kč, Jubileum s limitem plnění 150 000 000 Kč). V balíčku Jistota a Jubileum je zahrnuté také pojištění úrazu řidiče. K tomu také ztráta či odcizení klíčů a poškození stojícího vozidla zvířetem. V nejnabušenějším balíčku Jubileum pak nechybí ani připojištění proti vandalismu, pojištění pneumatik a garance ceny na 3 roky.

Těšit se můžete na fůru zajímavých slev. Za jízdu bez nehod lze získat bonus až 50 %. Sleva za nové vozidlo činí 15%, sleva za jízdu pouze po ČR pak 10 %. A to stále není vše, pojišťovna Slavia má v portfoliu bonusů mnohem víc.

Škodu lze hlásit online, přes telefon i e-mail. Hodně přehledná je mobilní aplikace pro Android i iOs. Zákaznický servis na telefonu je vám k dispozici od pondělí do pátku.

Varianty3 balíčky (Základ, Jistota, Jubileum)
Limit plněníDo 150 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Uniqa recenze (povinné ručení)

Unikátní asistenční služba UNIQA SafeLine pro aktivní pomoc

Proč jsem vybral Uniqa?

Společnost Uniqa má širokou nabídku pojistných produktů, mezi nimiž nechybí ani povinné ručení. Při sjednání pojištění online získáte slevu 5 %, bonus 5 % se vás bude týkat i při každém roce beze škod.

Vybrat můžete jeden ze tří pojistných limitů (35, 50 nebo 100 000 000 Kč). U vyšších tarifů máte zahrnuté úrazové pojištění dětí ve voze zdarma a první zaviněnou škodu bez vlivu na bonus. Součástí je rovněž asistenční služba UNIQA SafeLine, která vám aktivně pomůže při nehodě i krádeži. Speciální jednotka zvládne analyzovat způsob jízdy pro vaše potřeby a při nehodě vás ihned spojí s asistenční centrálou.

Na telefonní linku se dovoláte od pondělí do pátku, s operátorem se obvykle spojíte bez zdlouhavého čekání. Kamenné pobočky případně najdete po celém Česku, o něco méně jich je na jihu republiky.

VariantyDle limitů (30, 50, 100 milionů)
Limit plněníDo 100 milionů Kč
PlatnostČR a Evropa
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Pillow pojišťovna recenze (povinné ručení)

Přehledné pojištění, které si sjednáte na míru

Proč jsem vybral Pillow?

Zajímavou a netradiční variantu povinného ručení nabízí pojišťovna Pillow. Společnost se snaží o co největší transparentnost a přehlednost, což se odráží v podobě smluv, které jsou zde krátké a srozumitelné. A platí to i pro autopojištění, kdy se smlouva vešla dokonce na jednu stránku. Pokud vás tedy nebaví sáhodlouhé smlouvy, a přesto chcete mít maximální přehled, Pillow může být řešením.

Zaujme ale i dalšími aspekty. Platíte zde podle najetých kilometrů, a pokud projedete méně, peníze dostanete zpět. Nenajdete tu také klasické balíčky, ale zvolíte si z 11 situací ty, které vás ohrožují nejvíce. Sami si tak vyberete, jakou si přejete asistenci, zda chcete pojistit i úraz, skla nebo třeba zavazadla. Co se týče limitů, ty jsou nastaveny do výše 35, 70 nebo 150 milionů Kč. 

Pojišťovna razí moderní přístup a snaží se šetřit své výdaje, proto nemá kamenné pobočky a vše je třeba řešit online nebo telefonicky, což nemusí vyhovovat každému.

VariantyIndividuální (výběr z 11 “polštářů”)
Limit plněníDo 150 milionů Kč
PlatnostÚzemí Evropy a Turecka s výjimkou Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Kazachstánu, Moldavska a Ruska.
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděIndividuálně

VÝHODY

NEVÝHODY

VZP recenze (povinné ručení)

Povinné ručení s dobrou asistencí v ceně

Proč jsem vybral VZP?

Pojištění vozidel s názvem Jízda nabízí VZP. V rámci bezplatné asistence nabízí odtah do servisu až 150 km, výměnu pneu i dotankování, což jsou vítané bonusy. Co se týče limitů, vybíráte ze tří variant – 45, 70 a 140 mil. Kč, poslední dvě zahrnují i úrazové pojištění řidiče. Přidat samozřejmě můžete i celou řadu připojištění, např. skel, odcizení či zavazadel. Pokud navíc jezdíte bez nehod, můžete se těšit na výhodnější cenu. 

Pojištění si snadno sjednáte online, ale vyrazit můžete i na některou z poboček nebo na kontaktní místo, kterých je v ČR dostatek. 

Přestože jsou informace uvedené na webových stránkách dostačující, ocenil bych jich více, jako to dělá řada konkurenčních pojišťoven.

VariantyDle limitů (45, 70, 140 milionů Kč)
Limit plněníDo 140 milionů Kč
PlatnostUvedeno na zelené kartě
Sjednání onlineAno
Asistence při nehoděAno

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat povinné ručení

Tápete při výběru dobrého povinného ručení a nevíte, na co se dívat? Následující sekce vám tento problém věřím vyřeší.

1) Ohlídejte si výši limitu povinného ručení

I když minimální zákonná výše krytí povinného ručení činí 35 000 000 Kč, obvykle je výhodnější nastavit ještě o něco vyšší limit. Pokud totiž skutečná škoda přesáhne sjednanou částku, zbytek doplatíte ze svého. A to u hromadných nehod může znamenat zadlužení do konce života. Za navýšení základního limitu si přitom mnohdy připlatíte jen pár desítek korun za rok.


2) Ověřte si rozsah asistenčních služeb

Jestli v autě každý týden strávíte jen pár minut, dost možná si vystačíte se základní asistencí. Pokud však s automobilem absolvujete delší cesty, důkladně si ověřte, co vše asistence zahrnuje. Asistenční služby vám totiž mohou pomoci nejen s odtahem či opravou rozbitého vozidla, ale také třeba se zajištěním noclehu.


3) Rozmyslete si, jaké připojištění potřebujete

Pojišťovny nabízejí celou řadu připojištění. Za každé z nich zaplatíte něco navíc, chce to proto vybírat rozumně, ať zbytečně neplatíte za něco, co nevyužijete. Na druhou stranu si promyslete, zda se vám za nějaké připojištění nevyplatí si pár desítek korun připlatit. Pokud například parkujete venku na sídlišti, zvažte připojištění vozidla proti vandalismu. 


4) Výluky není třeba příliš řešit 

Výluky z povinného ručení určuje zákon č. 168/1999 Sb. o povinném smluvním pojištění. Najdete v něm, kdy nemáte nárok na plnění vůbec i kdy pojišťovna poškozenému pojistné plnění sice vyplatí, ale následně má nárok vymáhat škodu po jejím viníkovi. K výlukám si proto stačí přečíst daný zákon, není nutné procházet výčet u jednotlivých společností. 


5) Podívejte se, jaké slevy pojišťovny nabízí

Chcete si povinné ručení sjednat online? Mnohé pojišťovny nabízejí slevu v jednotkách až desítkách procent. Podobně si zkontrolujte i to, jaké další slevy vám je společnost ochotná nabídnout. Na výši pojistného má vliv například i frekvence placení, kdy se vyplatí zvolit roční platbu.


6) Důkladně čtěte

Návrh smlouvy si pořádně pročtěte. A to klidně dvakrát. Ideální je, pokud s vámi do smlouvy nahlédne i partner nebo někdo blízký.


7) Vyzkoušejte klientský servis

Zjistěte si, jakými způsoby můžete kontaktovat klientský servis. Standardem je dnes telefonní linka a e-mail. Komunikaci ještě urychluje online chat. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, podívejte se, zda je pobočka dané pojišťovny i ve vašem městě.

Shrnutí: Podle čeho vybrat povinné ručení? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Seznámili jste se důkladně se všemi podmínkami a rozumíte jim?ano
✅ Je zvolený limit opravdu dostačující?ano
✅ Seznámili jste se asistenčními službami?ano
✅ Nabízí pojišťovna takový způsob sjednání, který vám vyhovuje?ano

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalím ty nejčastější otázky na téma povinného ručení.

Připravte si velký technický průkaz vozidla a občanský průkaz. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je případně možné sjednat ještě před vystavením českého technického průkazu.

K prokázání vám stačí tzv. zelená karta. Jedná se o doklad, který obdržíte spolu s pojistnou smlouvou. Při každé jízdě autem byste ho měli mít u sebe. Pokud povinné ručení sjednáváte online, e-mailem od pojišťovny obdržíte dočasnou zelenou kartu. Tu si vytisknete a budete nosit u sebe až do chvíle, než dostanete regulérní zelenou kartu.

Povinné ručení je obvykle platné po celé ČR i ve většině zemí Evropy. Přesný výčet zemí najdete na zelené kartě, kterou k pojištění obdržíte.

Povinné ručení kryje škody, které vy jako pojištěná osoba způsobíte třetí osobě. Nekryje ale škodu na vašem vlastním majetku. Od toho je tady právě havarijní pojištění.

Cena povinného ručení se pohybuje v řádu vyšších tisíců ročně, přesáhnout může i částku 10 000 Kč. Jak už jsem nastínil v úvodu článku, vliv má však celá řada faktorů v čele s typem vozidla, jeho modelem, hmotností, způsobu využití, roli hraje i váš věk, bydliště či počet způsobených nehod. Obecně se dá říct, že dražší pojistku mají mladí řidiči a řidiči ve větších městech. Jízdou bez nehod, sjednáním dalších pojistných produktů nebo třeba nízkým počtem najetých kilometrů ale můžete získat zajímavé slevy.

Pokud jste našli výhodnější pojistku nebo máte jiný důvod ke zrušení té stávající, musíte si především pohlídat termíny. Nejjednodušší je zrušení nedávno uzavřené pojistky, kdy od ní můžete do 2 měsíců odstoupit bez udání důvodu. Běžné pojistky pak většinou bývají uzavírány na dobu 12 měsíců, poté se automaticky obnovují a je třeba požádat o zrušení alespoň 6 týdnů před koncem pojistného období. Výpověď musí být ve všech případech písemná.

Instruktážní videa

4.6/5 - (18 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář