10+ nejlepších úrazových pojištění 2024 – srovnání, recenze a diskuze

Shrnutí: Pokud má mít úrazové pojištění smysl, je třeba vybírat skutečně obezřetně, zvážit limity a sledovat výluky a další podmínky. A v první řadě vybrat i vhodnou pojišťovnu. S tím jsem vám trochu pomohl a na základě svého průzkumu připravil srovnání:

 • Za výběr redakce jsem označil Mutumutu, protože nabízí komplexní životní pojištění a také ojedinělý přístup.
 • Pokud byste hledali spíše krátkodobé pojištění, je tu Uniqa, která ale nabízí i to dlouhodobé.
 • Nejen sportovci pak uvítají pojištění od Generali České pojišťovny.
 • U Hasičské vzájemné pojišťovny pak mohou určité skupiny lidí dosáhnout na zajímavé slevy, proto tu nesmí chybět.

V další části článku se ale podívám i na další varianty úrazového pojištění a připojil jsem i užitečné tipy, na co se při výběru zaměřit.


Výběr
redakce

Mutumutu

Kdy zvažovat Mutumutu?

Pokud kromě úrazového pojištění zvažujete i to životní a uvítáte moderní pojetí nebo odměny za zdravý životní styl, Mutumutu v tomto ohledu vyniká a stojí za bližší prozkoumání.


Varianta i krátkodobého
pojištění

Uniqa
pojišťovna

Kdy zvažovat Uniqu?

Ať už hledáte krátkodobé, nebo dlouhodobé úrazové pojištění a chcete ho nejlépe sjednat online, nechte si udělat nabídku od pojišťovny Uniqa.


Zahrnuje
i extrémní sporty

Generali
Česká pojišťovna

Kdy zvažovat Generali Českou pojišťovnu?

Rychlé jednání a pojištění extrémních sportů, to jsou hlavní důvody, proč se rozhodnout pro Generali.


Zajímavé
slevy

Hasičská vzájemná pojišťovna

Kdy zvažovat Hasičskou vzájemnou pojišťovnu?

Úrazové pojištění Hasičské vzájemné pojišťovny může být zajímavé pro rodiny a různé další skupiny osob.

Úrazové Pojištění

Zaměstnání, úklid domácnosti nebo sport ve volném čase – nepříjemný úraz vás může potkat kdekoliv a kdykoliv. Úrazové pojištění vás sice neochrání před samotným úrazem, ale pomůže vám zmírnit finanční důsledky nehody. V článku vám úrazové pojištění představím podrobněji a provedu vás jeho výběrem.

Hned na úvod je třeba říct, že úrazové pojištění je značně variabilní a zahrnovat může různá rizika, která si nastavíte na míru. Obecně platí, že úrazové pojištění kryje rizika úrazu. Pojišťovna vám pojistné plnění většinou vyplatí v případě: 

 • Léčení úrazu
 • Výdajů za pobyt v nemocnici z důvodu úrazu
 • Přechodných následků úrazu
 • Trvalých následků úrazu
 • Invalidity způsobené úrazem
 • Smrti následkem úrazu

Úrazové pojištění vám tedy pomůže udržet současný životní standard. Přeci jen pokud chodíte do zaměstnání a kvůli úrazu musíte několik týdnů strávit doma, výpadek příjmů může být citelný. Právě v takových chvílích oceníte úrazové pojištění. V případě smrti úrazem pak úrazové pojištění finančně zajistí pozůstalé.

Úrazové pojištění je možné uzavřít dlouhodobě, ale také na kratší dobu. Pojištění může platit jen ve vaší pracovní době nebo naopak ve volném čase. Pojistit můžete jednotlivce nebo celou skupinu (například školní třídu na výletě).

Výplata pojistného plnění obvykle neproběhne ihned, ale až po skončení šetření úrazu. Na finance si tak můžete počkat několik měsíců, v případě trvalých následků dokonce až několik let.

Úrazové pojištění není to stejné jako životní pojištění. Zatímco první zmíněné vás kryje pouze v případě úrazu, životní pojištění poskytuje mnohem komplexnější ochranu životních rizik. Výrazný rozdíl je také v ceně. Úrazové pojištění je totiž 4× až 5× levnější.

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavil jsem několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Čekací doba: Jedná se o dobu běžící od podpisu smlouvy, po kterou vám pojišťovna v případě pojistné události peníze nevyplatí. Většinou se udává v řádu měsíců a může se lišit v závislosti na dané události.
 • Kapitálová hodnota: Část pojistky použitá na spoření a investici.
 • Obmyšlená osoba: Vámi určená osoba, které pojišťovna vyplatí pojisté plnění v případě vaší smrti. Obmyšlených osob je možné uvést i více.
 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistné plnění (Pojistná částka): Částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst.
 • Zproštění: Zbavení povinnosti platit pojistné při zachování stejných podmínek, jako kdybyste pojištění platili. Vzniká jen za určitých a předem stanovených podmínek.

Obsah článku

Nejlepší úrazová pojištění

Na základě svého průzkumu jsem vybral ta nejoblíbenější úrazová pojištění. Kvalitních pojistných produktů ale na trhu existuje více, jenom se nevešly do mého srovnání. Pro podrobné porovnání všech dostupných možností proto použijte srovnávač pojištění.

Mutumutu | Doporučujeme zvážit životní pojištění

Odmění vás za zdravý životní styl

Kdy zvažovat Mutumutu?

Pokud kromě úrazového pojištění zvažujete i to životní a uvítáte moderní pojetí nebo odměny za zdravý životní styl, Mutumutu v tomto ohledu vyniká a stojí za bližší prozkoumání.

Pokud ale vzhledem k ceně hledáte čistě jen úrazové pojištění, podívejte se třeba k Uniqua nebo Generali

Proč jsem vybral Mutumutu?

Protože narozdíl od úrazového pojištění poskytuje to životní od Mutumutu mnohem širší krytí rizik. Pojistí vám jak pracovní neschopnost, tak invaliditu i smrt. A to nejen v případě úrazu, ale také nemoci. 

Největší devízou Mutumutu pojištění je jeho přehlednost. Na webu společnosti se snadno zorientujete a najdete vše potřebné, podobně přehledná je i samotná smlouva. Pojištění pohodlně sjednáte online. 

Tleskám také za podporu zdravého životního stylu. S Mutumutu životním pojištěním totiž získáte vratku až 30 % pojistného v případě, že nekouříte, chodíte pravidelně k lékaři a v mobilní aplikaci sbíráte body za sportování. Vypíchnu ještě to, že partnerem Mutumutu pojištění je Komerční pojišťovna. Ta vznikla již v roce 1995, je tedy zárukou dostatečné stability.

Uživatelské recenze Mutumutu

Navenek působí Mutumutu moderním a přehledným dojmem, vydal jsem se ale na Google nebo Facebook prozkoumat reálné zkušenosti uživatelů. A musím říct, že vesměs tyto kvality potvrzují. Chválí si srozumitelnost podmínek, příjemnou zákaznickou podporu a nejvíc pak odměny za zdravý životní styl. Negativních komentářů tu opravdu mnoho není, pár si jich ale stěžuje na přísné věkové omezení, kterým se ale Mutumutu nijak netají. 

Přečtěte si celou recenzi MutuMutu zde

VariantyMutumutu životní pojištění
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnceMax. 60 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Uniqa recenze (úrazové pojištění)

Bleskové sjednání krátkodobého úrazového pojištění online

Kdy zvažovat Uniqu?

Ať už hledáte krátkodobé, nebo dlouhodobé úrazové pojištění a chcete ho nejlépe sjednat online, nechte si udělat nabídku od pojišťovny Uniqa.

Pokud ale například provozujete extrémní sporty, více by vám mohlo sednout pojištění Generali.  

Proč jsem vybral Uniqu?

Protože úrazové pojištění Uniqa je k dostání v krátkodobé a dlouhodobé variantě a výhodou je, že platí po celém světě. Krátkodobou verzi si sjednáte jednoduše online, díky čemuž získáte 10% slevu, a může trvat až 365 dní. Vybírat lze z balíčků Základ, Komfort a Exclusiv s limity 200 000 Kč, 1 000 000 Kč a 3 000 000 Kč v případě smrti následkem úrazu. Připojistit si můžete i rizikové aktivity. 

Dlouhodobé pojištění je možné sjednat pro jednotlivce i rodiny, kryje při sportu, dopravních nehodách i úrazech v domácnosti a k dispozici jsou dva druhy podle individuálních potřeb. Tuto variantu si však bohužel online nevyřídíte. 

Vznik pojistné události nahlásíte online, telefonicky nebo poštou. Stačí dodat potřebné kopie lékařských zpráv, pojišťovna Uniqa následně reaguje poměrně rychle. Oceňuji také možnost obrátit se na lékaře v rámci asistenční služby Diagnose.me. Klasický operátor na telefonu vám k dispozici bude od pondělí do pátku.

Uživatelské recenze Uniqa

Ve srovnání s konkurencí jsem uživatelských recenzí na pojišťovnu Uniqa našel méně, ale přesto se ze zkušeností na mapy.cz nebo poradte.cz dá něco vyvodit. Dá se říct, že někteří chválí cenu pojištění a najdou se i tací s dobrou zkušeností co se týče řešení pojistných událostí. Existuje ale i početná skupina lidí, kteří s jednáním a přístupem spokojeni rozhodně nejsou. V případě klasických pojišťoven však převaha negativních komentářů není až takovou výjimkou, je tedy třeba se na vše dívat trochu s nadhledem. 

VariantyKrátkodobá a dlouhodobá
Pojistná částkaIndividuální
Věk pojištěnceAž 75 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno (u krátkodobého pojištění)

VÝHODY

NEVÝHODY

Generali Česká pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

Úrazové pojištění pro nadšence do sportu

Kdy zvažovat Generali?

Rychlé jednání a pojištění extrémních sportů, to jsou hlavní důvody, proč se rozhodnout pro Generali.

Pokud ale preferujete možnost online sjednání, tady nepochodíte (zkuste ale Mutumutu nebo Uniqa).

Proč jsem vybral Generali?

Generali Česká pojišťovna pro mě je zajímavá nejen tím, že má ve svém portfoliu životní a úrazové pojištění, ale potěší i faktem, že proti následkům úrazu pojistí i aktivní sportovce a osoby provozující extrémní sporty. V případě trvalých následků úrazu se můžete spolehnout na progresivní plnění.

Vznik pojistné události ohlásíte pomocí formuláře dostupného na webu společnosti či na pobočkách. Pojišťovna se chlubí tím, že finanční náhradu vyplácí ihned po stanovení diagnózy. V tom jsou samozřejmě zahrnuté výjimky, obecně ale rychlost společnosti a transparentnost v jejím jednání můžu pochválit.

Generali Česká pojišťovna na svých stránkách bohužel nenabízí možnost úrazové pojištění sjednat bleskurychle online. Jejich klientský servis je ale velmi dobrý. Obrátit se můžete na pracovníky na infolince, případně osobně zajít na jednu z poboček rozmístěných po celé republice.

Uživatelské recenze Generali

Ani s množstvím uživatelských recenzí Generali to není nijak valné. Pár se mi jich ale například na financer.cz podařilo najít. Několik klientů chválí přístup a vstřícnost, převažují ale recenze negativní. Jak jsem už zmínil, není to v případě pojišťoven nic neobvyklého a spíše než spokojení klienti, kteří svůj problém vyřešili, se ozývají ti s opačnými zkušenostmi. Jak navíc upozorňuje i jeden z hodnotících, vždy velmi záleží na konkrétním poradci společnosti. 

VariantyIndividuálně
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce15 až 70 let 
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Hasičská vzájemná pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

Několik variant pojištění

Kdy zvažovat Hasičskou vzájemnou pojišťovnu?

Úrazové pojištění Hasičské vzájemné pojišťovny může být zajímavé pro rodiny a různé další skupiny osob.

Pojišťovna ale zrovna nevyniká moderním přístupem a online sjednání nebo přehledné informace na webu nejsou její doménou (v tomto ohledu vyniká například Mutumutu). 

Proč jsem vybral Hasičskou vzájemnou pojišťovnu?

Protože v nabídce Hasičské vzájemné pojišťovny naleznete hned několik variant úrazového pojištění. Volit tak můžete mezi pojištěním pro rodinu, skupinu, JSDH obce a Mladé hasiče.

Pokud se zaměříme na nejoblíbenější variantu Rodina, do pojistné smlouvy lze zahrnout 1 až 2 dospělé osoby a 1 až 5 dětí. Volit můžete mezi krátkodobým, ale i dlouhodobým úrazovým pojištěním. Využít můžete zajímavé slevy: 5 % za roční splátkovost, 10 % pro členy SH ČMS nebo 10% pro členy Společenstva kominíků ČR. Upozorním na fakt, že za dobu trvání smlouvy vám společnost vyplatí max. 4 miliony Kč, respektive 2 miliony Kč v případě dítěte.

Web společnosti bohužel není úplně přehledný a některé informace na něm nenajdete. Někdy je proto nutné obrátit se na zákaznickou podporu a doptat se u nich. Se zaměstnancem pojišťovny budete jednat také při sjednání úrazového pojištění, online to společnost zatím neumožňuje.

Uživatelské recenze Hasičské vzájemné pojišťovny

Při pohledu na Google nebo emimino.cz jsem zjistil, že recenze na pojišťovnu nejsou špatné (což je spíše výjimka), ale je jich pro objektivní posouzení velmi málo. Někdo chválí vstřícný přístup i plnění dle představ, najde se ale i hodnocení kritizující komunikaci. Jak ale říkám, referencí je na velké závěry skutečně poskrovnu.

VariantyRodina, Skupina, JSDH obce a Mladí hasiči
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnce18 až 69 let (+ dítě 0 až 17 let)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Ergo pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

U trvalých následků zajištěný doživotní úrazový důchod

Proč jsem vybral Ergo?

V nabídce mezinárodní skupiny Ergo naleznete celou řadu pojistných produktů. Úrazové pojištění Skládačka si ve velké míře můžete přizpůsobit dle svých požadavků. Možnost měnit nastavení pojištění a rozsah ochrany vám zůstává i po podpisu smlouvy. Vybrat musíte alespoň 1 ze 3 povinných krytí, přidat můžete až 5 volitelných rizik.

Jednou smlouvou je možné pojistit až 5 osob. Pokud se společně pojistíte zároveň s partnerem, těšit se můžete na příjemnou 10% slevu na pojistné. Pokud chcete pojistit i dítě ve věku 0 až 14 let, na něj získáte slevu ve výši 50 %. Palec nahoru dávám také za zachraňovací náklady do 10 000 Kč bezplatně zahrnuté v úrazovém pojištění.

Co ještě musím vyzdvihnout, to je unikátní doživotní úrazový důchod. V případě úrazu s trvalými následky v rozsahu 35 % či více vám Ergo bude doživotně měsíčně vyplácet sjednaný důchod. Jako bonus pak jednorázově obdržíte jeho pěti až deseti násobek.

VariantySkládačka
Pojistná částkaMax. 3 000 000 Kč
Věk pojištěnce0 až 70 let
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Česká podnikatelská pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

Úrazové pojištění rodiny i skupiny

Proč jsem vybral Českou podnikatelskou pojišťovnu?

U České podnikatelské pojišťovny můžete uzavřít úrazové pojištění pro rodinu či skupinu. Bohužel ani v jednom případě to nejde online, neobejdete se bez kontaktu s pracovníkem společnosti. Samotné sjednání je ale i tak rychlé a přehledné.

Rodinné úrazové pojištění Neon je určené pro pojištěnce až do 85 let, k nim můžete přidat i další dospělou osobu a až 5 dětí. Vybírat můžete ze tří variant, Risk, Life a Invest, sami si pak volíte kombinace základního pojištění a připojištění.

Skupinové úrazové pojištění s Filipem Plus je pak určené pro zaměstnance či dětské kolektivy. Škodnou událost lze ohlásit poštou na vyplněném tiskopisu. Chválím hezky zpracovanou klientskou sekci i poskytovaný servis.

VariantyRodinné NEON a skupinové Filip Plus
Pojistná částkaIndividuálně
Věk pojištěnceaž 85 let
Pojistná dobaMin. 1 rok
Sjednání onlineNe

VÝHODY

NEVÝHODY

Pillow pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

Sympatické pojištění na míru

Proč jsem vybral Pillow?

Pojišťovna Pillow si zakládá na jednoduchém a transparentním přístupu a přehledné zde je i úrazové pojištění. Sjednat si jej můžete samostatně, nebo v kombinaci s pojištěním nemoci.

U Pillow nenarazíte na žádné balíčky, celé pojištění si sestavíte podle sebe. Zvolíte si, jaká rizika chcete pojistit, a nastavíte požadovanou výši plnění. Pokud tápete, můžete se řídit doporučením pojišťovny. Ihned také vidíte cenu, kterou budete měsíčně platit. A vše sjednáte pohodlně online, a to se slevou 20 %. 

Pojišťovna funguje plně online a nabízí i přehlednou aplikaci, s níž máte o svém pojištění kompletní přehled. To ale také znamená, že neexistují žádné kamenné pobočky, což nemusí vyhovovat všem.

VariantyIndividuálně
Pojistná částkaAž 1,5 mil. Kč
Věk pojištěnceIndividuálně (v závislosti na daném riziku)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Slavia pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

Kombinace pojištění úrazu a nemoci s asistencí pro zdravý život

Proč jsem vybral Slavia?

Pokud se chcete vedle úrazu pojistit také pro případ nemoci, můžete využít služeb Slavia pojišťovny a pojištění PRO Zdraví. V rámci jedné smlouvy pojistíte až 2 dospělé osoby a 8 dětí. Pojištění sjednáte také online (se slevou 10 %) a rizika si můžete libovolně poskládat podle svých preferencí. Sami si nastavíte také pojistné částky, limity jsou poměrně vysoké. U pojištění závažných onemocnění pak vybíráte ze tří balíčků: Základ, Jistota a Jubileum.

Specialitou tohoto pojištění je, že v ceně máte asistenta pro zdravý život. To znamená, že můžete využít možnosti konzultace po telefonu nebo e-mailu ohledně stravování, pohybu, zvládání stresu nebo osobního rozvoje.  

Jediné drobné mínus vidím v menším počtu poboček v některých částech republiky.

VariantyIndividuálně
Pojistná částkaAž 5 mil. Kč
Věk pojištěnceIndividuálně (v závislosti na daném riziku)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

VZP pojišťovna recenze (úrazové pojištění)

Pojištění se slevou, které si sestavíte podle sebe

Proč jsem vybral VZP?

Pojišťovna VZP, dceřiná společnost největší zdravotní pojišťovny v ČR, nabízí variantu úrazového pojištění pro dospělé i pro děti (Medvídek). Sjednat si jej můžete pohodlně online, a to navíc s 10 % slevou. Zvolit si můžete roční, pololetní, čtvrtletní nebo měsíční frekvenci placení, pokud zvolíte roční, získáte navíc 1 měsíc pojištění zdarma. Společnost také nabízí skupinové a věrnostní slevy.

Plusové body dávám VZP za to, že si sami podle svých potřeb a uvážení nastavíte celou řadu parametrů, od požadovaných rizik přes výši plnění až po volbu připojištění. Kladně hodnotím i to, že maximální vstupní věk je 70 let, ale pojištění platí až do 85 let, což nebývá úplně běžné. 

Jediné drobné mínus může někdo spatřovat v maximální pojistné částce na trvalé následky úrazu, která je 1 mil. Kč.

VariantyDítě (Medvídek), dospělý
Pojistná částkaAž 3 mil. Kč
Věk pojištěnce16 až 70 let (+ děti 0-15)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Moneta Money Bank recenze (úrazové pojištění)

Pojištění s přehlednými podmínkami pro klienty banky

Proč jsem vybral Moneta Money Bank?

Pokud patříte ke klientům banky Moneta, zajímavou možností pro vás může být i úrazové pojištění přímo u této společnosti, které si snadno zřídíte také online ve své Smart Bance. Ale zkrátka nepřijdete ani ve chvíli, kdy klientem nejste, je však třeba si zde zřídit bezplatný běžný účet.

Následně se vám otevře několik balíčků: Junior (79 Kč/měs.), Dospělý (99 Kč/měs.) a Rodina (299 Kč/měs.). Pojistné limity jsou zde 250 000 Kč na trvalé následky úrazu, 25 000 Kč na chirurgický zákrok z důvodu úrazu a 500 Kč/den na hospitalizaci. Během školních prázdnin je navíc plnění u dětí a mladistvých navýšeno na dvojnásobek. Možnost navýšení limitů společnost neuvádí.  

Co zde hodnotím kladně, jsou velmi přehledné informace na webových stránkách, kde se o pojištění dozvíte vše potřebné. Ocenil bych však možnost si pojištění více přizpůsobit a například tak navýšit spíše nižší pojistné limity.

VariantyJunior, Dospělý, Rodina
Pojistná částkaAž 250 000 Kč
Věk pojištěnce18 až 70 let (+ děti 0-18)
Pojistná dobaIndividuálně
Sjednání onlineAno

VÝHODY

NEVÝHODY

DEVĚT tipů, jak vybrat úrazové pojištění

Tápete při výběru dobrého úrazového pojištění a nevíte, na co se dívat? Následující sekce vám tenhle problém, věřím, vyřeší.

1) Zvažte, zda je pro vás úrazové pojištění to pravé

Předem si důkladně promyslete, zda je pro vás lepší uzavřít úrazové, nebo životní pojištění. Rozdíl mezi nimi jsem již v článku uvedl dříve. Je důležité od sebe tato dvě pojištění odlišovat a vědět, kdy vás jaké z nich kryje. Obecně platí, že pro ekonomicky aktivního živitele rodiny je optimální volbou životní pojištění. Pro dítě pak pojištění úrazové.


2) Promyslete, zda pojistit pouze sebe, nebo i ostatní rodinné příslušníky

Než se do sjednání úrazového pojištění pustíte, promyslete si také to, koho všeho chcete pojistit. Mnohé pojišťovny nabízejí výhodné podmínky při pojištění celé rodiny. Časté je dítě k dospělému zdarma. V takovém případě si zjistěte, jestli dítě bude kryto stejnou pojistnou částkou jako vy. Pokud se budete pojišťovat zároveň s drahou polovičkou, získat můžete zajímavou slevu.


3) Úrazové pojištění sjednejte co nejdříve

Máte děti? Pojistěte je v co nejmladším věku. Nejen že v prvních 10 letech věku jsou náchylnější k úrazům, ale pojištění je navíc výrazně levnější.


4) Ohlídejte si, co vše pojištění zahrnuje

Ne v každém úrazovém pojištění máte zahrnuta všechna rizika. Doporučujeme vám si určitě pojistit trvalé následky úrazu a invaliditu. Jedná se o situace, kdy nedojde pouze ke krátkodobému výpadku příjmů, ale úraz vás ovlivní doživotně.


5) Propočítejte si částku denního odškodnění

Spočítejte si, jakou částku od pojišťovny potřebujete dostávat v rámci denního odškodnění. Řada lidí totiž udělá tu chybu, že se pojistí na velmi nízkou částku, která jim následně nepokryje ani nezbytné životní náklady. Denní částku si proto nastavte tak, aby vám v kombinaci s nemocenskou zajistila dostatečný příjem.


6) Progresivní, nebo lineární pojistné plnění?

Pokud si sjednáte pojistku s lineárním plněním, finance za úraz vám budou vypočteny pomocí oceňovacích tabulek. Samozřejmě vždy s přihlédnutím k maximální výši pojistné částky. To je nevýhodné zejména při trvalých následcích. 

Pokud si ale pojistku sjednáte s progresivním plněním, maximální pojistná částka se v porovnání s původním limitem může i několikrát znásobit. Progresivní pojistné plnění je tedy podstatně vyšší než to klasické lineární. Vždy byste proto měli chtít nastavit progresivní plnění.

7) Pevná, nebo klesající pojistná částka? 

Co se pojistné částky týče, setkat se můžete se 2 variantami. V případě klesající pojistné částky vám bude klesat hranice maximálního možného plnění, například z 1 milionu na 500 tisíc Kč. Zároveň s tím vám klesne částka, kterou za pojištění platíte. V případě pevné pojištěné částky se nic takového dít nebude, pojistná částka bude stále stejná a vy budete platit stále stejně.

Sami si musíte promyslet, co je pro vás výhodnější. Například v důchodovém věku nebo po doplacení hypotéky (a tedy snížení životních nákladů) pro vás může být výhodnější klesající pojistná částka. 


8) Věnujte dostatek času přečtení podmínek

Vše, co se vám dostanete do ruky, pozorně čtěte. Projděte si návrh smlouvy i výluky z pojištění. Potřebný čas věnujte také podmínkám ve smlouvě a oceňovacím tabulkám. Z těch vyčtete, kolik peněz za jaký úraz můžete získat. 


9) Vyzkoušejte klientský servis a hlášení události

Ověřte si, že klientský servis budete mít vždy po ruce. Naprostým standardem je telefonní infolinka a možnost společnost kontaktovat přes e-mail. Pokud se neobejdete bez osobního kontaktu, podívejte se, jak daleko to máte na pobočku dané pojišťovny. 

Zjistěte si také, jaké máte možnosti při hlášení vzniku škodné události. Lze ji rychle nahlásit online? Musíte vyplňovat formuláře a posílat je poštou? Nebo je nezbytné dorazit na pobočku? To vše při výběru pojišťovny berte v potaz.

Shrnutí: Podle čeho vybrat úrazové pojištění? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Seznámili jste se důkladně se všemi podmínkami a rozumíte jim?ano
✅ Je pro vás pojistná částka skutečně dostačující?ano
✅ Znáte všechny výluky z pojištění?ano
✅ Nabízí pojišťovna takový způsob sjednání, který vám vyhovuje?ano

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalím ty nejčastější otázky na téma úrazového pojištění.

Ne, jeho sjednání je zcela dobrovolné. Spoléhat se pouze na štěstí se ale nemusí vyplatit. Pokud proto nemáte sjednané životní pojištění a máte zvýšené riziko úrazu, doporučujeme vám úrazové pojištění nepodcenit.

Na to neexistuje jednoznačná odpověď, je to zcela individuální. Záleží na tom, jaké pojištění si sjednáte, jakou nastavíte pojistnou částku i jaká připojištění přidáte.

Pojišťovny obvykle mají stanovený minimální a maximální věk pojištěnce. Pokud svého potomka chcete pojistit od narození, mnohé pojišťovny vám to umožní. S nalezením pojišťovny, která by pojistila osobu nad 75 let, už ale budete mít problém.

Není výjimkou, že úrazové pojištění platí nejen v ČR, ale po celém světě. Vždy se však o této skutečnosti přesvědčte u dané pojišťovny a pozornost věnujte i výjimkám, ať už co se týče rizik, tak i některých zemí.

Každá pojišťovna má své vlastní podmínky, avšak žádného finančního odškodnění se obecně nedočkáte v případě, že k úrazu došlo při páchání trestné činnosti, pokud si zdraví poškodíte úmyslně, mezi výlukami jsou i úrazy vzniklé v souvislosti s terorismem či válečnými událostmi. Dále věnujte zvýšenou pozornost tomu, jaké sporty jsou do pojištění zahrnuty, a jaké už jsou považovány za extrémní a nebezpečné a je k nim zapotřebí připojištění.

Instruktážní videa

4.2/5 - (17 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář