SROVNÁNÍ: 10 nejlepších havarijních pojištění 2024 – recenze

Shrnutí: Nejdříve zvažte, zda havarijní pojištění opravdu potřebujete. U nových aut má určitě smysl, u těch starších je to ale s otazníkem. Následovat by mělo důkladné studium všech podmínek a výluk a také výše limitů. Promyslete také případná připojištění. A v neposlední řadě hraje roli i vybraná pojišťovna, pár jsem jich prozkoumal blíže za vás a zde jsou výsledky mého pátrání:

 • Za Výběr redakce jsem zvolil Generali Českou pojišťovnu, která nabízí zajímavé slevy a především mnoho variant pojištění.
 • Populární a ověřenou volbou je i Allianz.
 • Zajímavými slevami za online sjednání může zaujmout ČSOB.
 • Sváteční řidiče pak může oslovit ČPP, která nabízí sezónní pojištění. 

A co se dozvíte dál? Podíval jsem se na i na řadu dalších pojišťoven a jejich produktů, přidám užitečné rady k výběru a zodpovím i nejčastější otázky, které na téma havarijního pojištění padají.


Výběr
redakce

Generali Česká
pojišťovna

Kdy vybrat Generali Českou pojišťovnu?

Pokud chcete, aby se pojištění co nejvíce přizpůsobilo rizikům a stáří vašeho automobilu, obraťte se na Generali, která nabízí 5 různých variant pojištění a varianta All Risk tu není problémem ani u starších vozů.


Oblíbená
volba


Allianz

Kdy vybrat Allianz?

Pokud vedle asistence oceníte také vždy dostupné právní poradenství na telefonu pro každého, mohlo by vás pojištění od Allianz zaujmout. 


Sleva 20 %
za online sjednání

ČSOB
pojišťovna

Kdy vybrat ČSOB pojišťovnu?

Pokud se chystáte vyřešit havarijní pojištění online, možná vás zaujme ČSOB, která za něj nabízí 20% slevu. 


S nabídkou
sezónního pojištění

Česká podnikatelská
pojišťovna

Kdy vybrat Českou podnikatelskou pojišťovnu?

Jestliže jezdíte málo, bude pro vás ČPP díky sezónnímu havarijnímu pojištění trefou do černého. 

Havarijní Pojištění

Každého účastníka dopravního provozu může potkat nehoda. Je proto lepší být připraven a mít sjednané havarijní pojištění. Není povinné, při každé škodě ho ale oceníte. Dám vám tipy, jak vybrat to nejlepší havarijní pojištění. Na zoubek jsem se podíval i pojistným produktům jednotlivých pojišťoven.

Havarijní pojištění neboli kasko vás ochrání před škodami vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla a také před škodami způsobenými živly. Sjednat si můžete pojištění proti všem těmto událostem (tzv. All Risk) nebo pouze proti některé z uvedených.

Kromě základních existují i vedlejší rizika, která máte možnost si připojistit:

 • skla
 • zavazadla a věcí osobní potřeby
 • úraz přepravovaných osob
 • rozšířenou asistenci
 • náklady spojené s náhradním vozidlem

Doplňková pojištění není možné sjednat samostatně, ale pouze k vozidlu uvedenému v pojistné smlouvě. 

Upozorním ještě na to, že pojistné plnění z havarijního pojištění nemůžete vymáhat pokaždé. Pojišťovna vám škodu neuhradí v případě, kdy vůz řídil nezletilý jedinec, osoba bez řidičského oprávnění nebo osoba pod vlivem alkoholu či návykových látek.

Havarijní pojištění patří mezi dobrovolná smluvní pojištění. To ale neznamená, že byste ho měli podceňovat. Naopak, při každé nehodě za něj budete vděční. Kdy se vám havarijní pojištění skutečně maximálně vyplatí? 

 • v případě nových vozidel
 • v případě vozů vyšší třídy
 • v případě rizikového způsobu jízdy

Obecně se u nových automobilů nejvíc vyplatí komplexní havarijní pojištění. U starších vozů je lepší zvolit konkrétní pojištění rizika, případně kombinaci několika největších rizik. Například pokud parkujete v ulici na sídlišti, vyplatí se pojistit živly a vandalismus.

Nepleťte si havarijní pojištění s povinným ručením. Jde o dva různé produkty, kdy havarijní pojištění kryje škody vzniklé na vašem vlastním automobilu. Povinné ručení oproti tomu chrání všechny okolo a kryje škody vzniklé na zdraví a majetku třetích osob. Zásadním rozdílem je také dobrovolnost. Havarijní pojištění není povinné, avšak bez povinného ručení se neobejde žádný řidič.

Havarijní pojištění můžeme dělit podle typu vozidla a podle typu rizika. Jinak bude vypadat pojištění pro motorku, osobní automobil a jinak pojištění pro nákladní vůz, speciální kategorií jsou pak traktory či obytné vozy. Podle typu rizika se pojištění dělí na:

 • pojištění pro případ havárie
 • pojištění proti odcizení
 • pojištění proti poškození či zničení živlem
 • pojištění proti vandalismu
 • pojištění proti střetu se zvěří

Protože havarijní pojištění chrání v první řadě vaše vozidlo, má nespornou výhodu u nových a hodnotných vozů (i když je v těchto případech třeba počítat s vyšší cenou pojistného). U těch starších je otázka výhodnosti diskutabilní. Myslete na to, že pojišťovna vám většinou vyplatí odškodné do výše hodnoty automobilu. Může se tak stát, že za havarijní pojištění dáte v průběhu let více peněz, než byste získali z pojistky. Další nevýhodu pak někdo může vidět ve spoluúčasti, která bývá zpravidla nezbytnou součástí pojistky. 

I když si sjednáte nejvyšší balíček havarijního pojištění All Risk, je třeba počítat s určitými výlukami, tedy situacemi, při nichž se odškodnění nedočkáte. Každá pojišťovna má svá pravidla, avšak nejčastěji se jedná o úmyslné poškození, poškození pod vlivem alkoholu či omamných látek, použití auta k trestné činnosti nebo řízení bez řidičského oprávnění. Havarijní pojištění se také netýká přirozeného opotřebení vozu, škod vzniklých při opravě nebo údržbě či škod na cizím vozidle (od toho je tu povinné ručení).

Svět pojištění umí být pro mnoho lidí španělskou vesnicí. Sestavil jsem několik pojmů, které se vám při vybírání pojištění budou hodit.

 • Kasko pojištění: Označení pro pojištění dopravního prostředku.
 • Pojistná doba: Konkrétní časové období, na které je pojištění sjednáno.
 • Pojistná událost: Nahodilá událost, jejímž vznikem získáváte nárok na pojistné plnění.
 • Pojistná částka: Maximální částka sjednaná při uzavírání pojistné smlouvy, která vám bude v případě pojistné události vyplacena.
 • Pojistník: Osoba, která sjednává a platí pojištění. Pojistníkem jste i v případech, kdy sjednáváte pojištění pro jiné osoby.
 • Pojistitel: Obecně řečeno je pojistitelem pojišťovna, s níž je sjednána pojistná smlouva.
 • Pojištěný: Osoba, na kterou se vztahuje pojištění a při pojistné události má nárok na pojistné plnění.
 • Rizika: Pojistná nebezpečí, na která se pojištění odpovědnosti vztahuje. Jedná se o 2 skupiny (riziko krádeže a loupeže a riziko živelné katastrofy).
 • Výluky z plnění: Jedná se o případy či situace, které jsou vyjmuty z pojistného krytí a pojišťovna vám v jejich případě nic neuhradí. Bývají uvedené v podmínkách a jedná se o jednu z nejdůležitějších částí, kterou se rozhodně vyplatí důkladně pročíst. 

Obsah článku

Nejlepší havarijní pojištění

Vyhlížíte nové havarijní pojištění? Vybral jsem pro vás pár, které se u lidí těší největší popularitě a nebo mě zaujaly svými podmínkami a podíval jsem se na ně blíže. 

Generali Česká pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

All risk havarijní pojištění pro starší vozidla

Kdy zvažovat Generali Českou pojišťovnu?

Pokud chcete, aby se pojištění co nejvíce přizpůsobilo rizikům a stáří vašeho automobilu, obraťte se na Generali, která nabízí 5 různých variant pojištění a varianta All Risk tu není problémem ani u starších vozů.

Pokud ale jezdíte málo, možná více využijete sezónní pojištění od ČPP, kdy platíte jen za vybrané měsíce.  

Proč jsem vybral Generali Českou pojišťovnu?

Protože u Generali České pojišťovny, kde vedle povinného ručení sjednáte také havarijní pojištění, zvládnete vyřízení pohodlně online se slevou 20 %. To navíc není jediný způsob, jak můžete ušetřit. Za jízdu bez nehod vás čeká bonus až 60 %.

Volit můžete mezi 5 variantami (Odcizení a živel, Havárie a živel, All Risk, All Risk 6+ a All Risk PLUS). Varianta All Risk pojišťuje všechna rizika, varianta All risk 6+ je pak speciálně určena pro vozy starší 6 let. V každém balíčku je zahrnutá asistence při nehodě a poruše. Od varianty All Risk a výše navíc získáte úrazové pojištění všech cestujících zdarma.

K základu můžete přidat připojištění GAP, skel či rozšířenou asistenci. Palec nahoru dávám za rychlost. Peníze vám pojišťovna Generali běžně vyplatí do 5 dnů od dodání všech podkladů. Chválím klientský servis, který je snadno dostupný a na velmi dobré úrovni.

Uživatelské recenze Generali České pojišťovny

Je škoda, že u tak velké a známé společnosti nenajdeme více recenzí. Pár jsem jich ale na financer.com nakonec našel. A co jsem zjistil? V první řadě musím říct, že pojišťovny se obecně nemohou příliš chlubit skvělým hodnocením a spíše se ozývají nespokojení klienti. Ti často nejsou spokojeni s řešením pojistných událostí nebo příliš dlouhou dobou, než se dočkali odškodnění. Najdou se ale i tací, kteří chválí rychlost klientského servisu nebo přehlednost webových stránek. 

Varianty5 variant (Odcizení a živel, Havárie a živel, All Risk, All Risk 6+, All Rick PLUS)
SpoluúčastBuď v procentech 1 do 30 %, nebo fixní od 1 000 Kč do 30 000 Kč
PlatnostČR a Evropa + Turecko (kromě Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ruska a Ukrajiny)
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Allianz recenze (havarijní pojištění)

Právní poradenství dostupné po 24/7

Kdy zvažovat Allianz?

Pokud vedle asistence oceníte také vždy dostupné právní poradenství na telefonu pro každého, mohlo by vás pojištění od Allianz zaujmout. 

Jestliže ale vyhlížíte slevy, zkuste to raději u ČPP nebo Generali.

Proč jsem vybral Allianz?

Protože v nabídce pojišťovny Allianz naleznete 4 varianty autopojištění (Komfort, Plus, Extra, Max) a u všech máte nárok na právní poradenství i asistenci na telefonu po 24 hodin a 7 dnů v týdnu. Součástí všech balíčků je také základní asistence zahrnující opravu na místě, odtah vozidla v případě poruchy nebo nehody a odvoz jeho posádky. Pokud chcete pojištění GAP pro nové vozidlo, musíte si zvolit nejvyšší balíček Max. 

Obecně se mi moc líbí přehledné webové stránky i podmínky. Sjednání autopojištění Allianz je bleskové, vše můžete mít vyřízené do 15 minut. Pojišťovna sice nenabízí slevu při sjednání online, když k nim ale převedete své ostatní pojistky, ušetříte až 21 %.

Na klientský servis Allianz se obrátíte jak pomocí e-mailu, tak telefonicky. Využít můžete také mobilní aplikaci s rychlým kontaktem na asistenční služby. Pobočky Allianz pak nechybí v žádné části Česka.

Uživatelské recenze Allianz

Když srovnám recenze Allianz (hledal jsem je třeba na mapy.cz nebo financer.com) s mnohými konkurenty, nevychází z toho pojišťovna nijak tragicky. Lidé si pochvalují mobilní aplikaci, rychlé nahlášení škod a celkově možnost spoustu věcí řešit rychle online. Mnozí chválí i komunikaci a vstřícnost pracovníků, kteří jsou ochotní vše vysvětlit. Na druhou stranu ale někteří právě zákaznický servis kritizují, některým se nelíbí nabízené ceny.  

Varianty4 varianty (Komfort, Plus, Extra, Max)
Spoluúčast5 000 nebo 10 000 Kč
PlatnostČR a území Evropy (vč. evropské části Turecka a řecké části Kypru)
s výjimkou Běloruska, Ukrajiny, Ruska a Moldavska
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

ČSOB pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Pohodlné hlášení vzniku pojistné události

Kdy zvažovat ČSOB?

Pokud se chystáte vyřešit havarijní pojištění online, možná vás zaujme ČSOB, která za něj nabízí 20% slevu. 

Setkáte se tu ale spíše s nízkými limity základní asistence, vyplatí se tak podívat se i na další nabídky. 

Proč jsem vybral ČSOB?

Protože pokud si sjednáte havarijní pojištění u ČSOB online, získáte příjemnou 20% slevu. K dispozici jsou 3 varianty havarijního pojištění Naše Auto. Vyšší balíčky mají v ceně i pojištění proti odcizení vozidla. Připojištění GAP najdete v nejvyšší variantě Premiant.

V ceně pojistného je základní asistence. Společnost ČSOB vám uhradí opravu vozidla či odtah vozidla do nejbližší opravny do limitu 2 000 Kč v ČR nebo 150 EUR v zahraničí. Případně vám zajistí ubytování posádky vozidla v celkové hodnotě 3 000 Kč v ČR nebo 160 EUR v zahraničí.

Nahlásit vznik pojistné události je možné online, po telefonu či e-mailem. Zákaznickou podporu lze kontaktovat e-mailem či telefonicky. Podle mých zkušeností se pojišťovna požadavky snaží řešit co nejrychleji. Oceňuji také bezproblémovou dostupnost poboček.

Uživatelské recenze ČSOB

Při pohledu na recenze ČSOB pojišťovny na mapy.cz nebo financer.com najdete stejně jako já řadu negativních hodnocení. Jak jsem už zmínil, to není nic neobvyklého, navíc je hodnocení v případě této společnosti i hodně málo. Nespokojené komentáře se týkají většinou zdlouhavosti vyřízení pojistné události a vyplacení, případně toho, že proplacení bylo zamítnuto. Další klienti si ale právě proces vyřízení chválí a jsou s pojišťovnou spokojení už po mnoho let. 

Varianty3 varianty (Standard, Dominant, Premiant)
SpoluúčastIndividuálně
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Česká podnikatelská pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Zajímavá varianta sezónního havarijního pojištění pro sváteční řidiče

Kdy zvažovat Českou podnikatelskou pojišťovnu?

Jestliže jezdíte málo, bude pro vás ČPP díky sezónnímu havarijnímu pojištění trefou do černého. 

Oproti například Generali ale nenabízí příliš mnoho variant pojištění ani tolik slev. 

Proč jsem vybral Českou podnikatelskou pojišťovnu?

Třeba proto, že Česká podnikatelská pojišťovna patří mezi klientsky nejoblíbenější společnosti. Co se havarijního pojištění týče, volit můžete mezi 2 variantami kombinace rizik (havárie + odcizení + vandalismus + živel nebo odcizení + vandalismus + živel). Pokud příliš nejezdíte, zajímavé pro vás bude sezónní havarijní pojištění. Platit tak budete jen za ty měsíce, v nichž auto skutečně využíváte.

Pokud budete jezdit bez nehod, můžete dosáhnout na zajímavou slevu. Česká podnikatelská pojišťovna vzniklé pojistné události řeší rychle a bez zbytečných prodlev. Základní asistence je poskytována v případě nehody i při poruše vozidla.

Pochválit musím dobře zpracovanou klientskou sekci i kvalitu poskytovaného servisu. Nahlédnout můžete do přehledně strukturovaných Nejčastějších dotazů, vyplnit kontaktní formulář nebo zavolat na infolinku. Pro rychlý kontakt využijte chatbota Emila, pro osobní návštěvu pak některou z poboček.

Uživatelské recenze České podnikatelské pojišťovny

Recenze ČPP nejsou ve srovnání s konkurencí velkou výjimkou. Nenašel jsem jich moc (ale některé třeba na firmy.cz přece jen jsou) a navíc vyznívají hodně negativně. Lidé kritizují především chování a přístup zaměstnanců a také řešení událostí, které často neproběhlo ke spokojenosti klientů. Znovu ale upozorňuji na to, že recenzí je opravdu málo a byla by škoda na jejich základě pojišťovnu odepsat. 

Varianty2 varianty kombinace rizik
Spoluúčast3, 5, 10 či 15 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Direct pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Vysoce flexibilní havarijní pojištění

Proč jsem vybral Direct?

Direct pojišťovna vám nenabídne balíčky, ale havarijní pojištění vám nastaví na míru. Pojistíte se tak se jen proti těm rizikům, která vám reálně hrozí. Zajištěnou budete mít asistenci s limitem do 3 000 Kč v ČR a v zahraniční ve dvojnásobné výši. Pokud vám základní asistence nestačí, můžete si zvolit ze 3 placených variant.

Máte nový vůz? Pak vás zaujmou speciální výhody pro auta se stářím do 5 let. Získat můžete pojištění na všechna rizika na hodnotu auta a k tomu zachování kupní ceny vozu v případě zničení a krádeže, nebo každoroční slevu na pojistném 7 %.

Drobné škody si snadno vyřešíte sami v online aplikaci. Před sjednáním pojištění není nutné jezdit za technikem, vozidlo si sami rychle a snadno nafotíte pomocí aplikace Nafoť a jeď. Dotazy můžete řešit s infolinkou po telefonu. Pozor jen na to, že Direct již nemá žádné kamenné pobočky.

VariantyIndividuální
SpoluúčastIndividuální
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Hasičská vzájemná pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Příjemná sleva při uzavření více pojištění

Proč jsem vybral Hasičskou vzájemnou pojišťovnu?

Hasičská vzájemná pojišťovna má za sebou dlouhou historii, založena byla již v roce 1900. Pokud u HVP uzavřete několik pojištění, obdržíte zajímavou slevu za komplexnost. Sleva se týká také členů SDH a držitelů průkazů ZTP.

V portfoliu společnosti naleznete 4 balíčky s havarijním pojištěním: Karambol (živel, střet, náraz), Jistota (živel, odcizení), Komfort (střet, náraz, odcizení) a Max (živel, střet, náraz, odcizení, vandalismus, poškození zaparkovaného vozidla zvířetem). V ceně pojistného máte vždy započítanou základní asistenci, přidat můžete i doplňková připojištění.

Co se klientského servisu týče, havarijní pojištění bohužel nesjednáte online. S prosbou o radu se můžete obrátit na telefonní infolinku či zaměstnance pojišťovny kontaktovat e-mailem. Dáváte-li přednost osobní návštěvě, ohlídejte si dostupnost poboček ve vašem okolí. Pobočky schází zejména na jihu Čech a Moravy.

Varianty4 varianty (Karambol, Jistota, Komfort, Max)
SpoluúčastIndividuální
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineNe
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Kooperativa recenze (havarijní pojištění)

Bleskové řešení pojistné události

Proč jsem vybral Kooperativu?

Když s havarijním pojištěním od společnosti Kooperativa budete silnice křižovat bez nehod, odměnou vám bude sleva až 50 %. Pokud s pojišťovnou uzavřete i další smlouvy, bonus se může vyšplhat až k 6 %.

Kooperativa má v nabídce celkem 3 balíčky s havarijním pojištěním (Všechna rizika, Bez pojištění odcizení, Bez pojištění havárie). Základní asistence je u všech variant již v ceně. Nadstandardní asistenční programy Ideál, Max nebo Max+ lze případně sjednat za příplatek. Když této možnosti využijete, můžete se spolehnout na delší vzdálenost u odtahu vozidla, odtah auta při poškozené pneumatice i delší bezplatnou práci mechanika v terénu.

Při nahlášení vzniku pojistné události se vám technik od pojišťovny Kooperativa ozve co nejdříve (běžně do 3 hodin) a dohodne si s vámi podrobnosti. Vše je maximálně přehledné. V případě potřeby zkontaktujete infolinku, po ČR také najdete dostatek poboček.

Varianty3 varianty (Všechna rizika, Bez pojištění odcizení, Bez pojištění havárie)
Spoluúčast5, 10 či 15 % nebo fixní 5 000 nebo 10 000 Kč.
PlatnostČR a Evropa + Turecko
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Servisní pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Pojišťovna s vlastní asistenční službou s kompletním servisem

Proč jsem vybral Servisní pojišťovnu?

Ryze česká společnost Servisní pojišťovna nabízí zcela přehledné havarijní pojištění. Jeho cenu spočítáte online, dosáhnout navíc můžete na zajímavé slevy. Ta se týká například dárců krve (až 20 %), za zabezpečení vozidla můžete získat slevu až do výše 30 %.

Asistenci máte v ceně pojistného. Servisní pojišťovna nevyužívá služeb žádné asistenční společnosti, ale asistenci poskytuje přímo. K dispozici vám tak bude jejich vlastní nonstop služba s kompletním servisem včetně odtahové služby a náhradních vozidel.

Pojistnou událost ohlásíte jednoduše vyplněním online formuláře. Na infolinku se dovoláte v pracovních dnech mezi 8 a 16 hodinou. Servisní pojišťovna však nebude to pravé ořechové pro osoby dávající přednost osobnímu kontaktu. Tedy pokud nejste ze Zlína. Právě tam se nachází sídlo společnosti.

VariantyStandardní krytí ALL RISK
Spoluúčast3, 5, 10 či 20 %
PlatnostČR a Evropa + Turecko s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruské federace a Ukrajiny.
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Slavia pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Zajímavá cena pro řidiče jezdící pouze po Česku

Proč jsem vybral Slavia pojišťovnu?

U pojišťovny Slavia havarijní pojištění sjednáte zároveň s povinným ručením. Zajištěné budete mít pojištění All risk, tedy pojištění havárie, živlů, odcizení i vandalismu. Využít můžete nejen klasičtější GAP, ale také GAP mini s plněním 115 % tržní ceny vozidla.

Samozřejmostí je řada zajímavých slev, které vám příjemně sníží celkové pojistné. Za jízdu bez nehod lze získat bonus až 50 %. Sleva za nové vozidlo činí 15 %, sleva za jízdu pouze po ČR pak 10 %. A to stále není vše, pojišťovna Slavia toho má v portfoliu bonusů mnohem víc.

Škodu lze hlásit online, přes telefon i e-mail. Zvolit tak můžete tu možnost, jakou zrovna vy preferujete. Hodně přehledná je mobilní aplikace pro Android i iOs, se kterou je snadné si zachovat přehled. Zákaznický servis na telefonu je vám k dispozici od pondělí do pátku.

VariantyAll risk
SpoluúčastIndividuální
PlatnostČR a Evropa + Turecko s výjimkou Běloruska, Čečenska,
Moldavska, Ruska a Ukrajiny.
Sjednání onlineAno
AsistenceVe všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Uniqa recenze (havarijní pojištění)

Pojištění s řadou zajímavých slev

Proč jsem vybral Uniqu?

Pojišťovna Uniqa láká především na velké množství slev. V nabídce jsou dva základní balíčky – Odcizení a Komplet – přičemž první z nich kryje vedle odcizení a vykradení také živelné škody, v druhém případě se jedná o pojištění All Risk. O něco menší flexibilitu pak vyvažují zmíněné slevy, kdy získáte 15% zvýhodnění při online sjednání, bonus 5 % za každý rok beze škod, a pokud si zároveň sjednáte i povinné ručení, dostanete slevu 10 %. A další slevy pak získáte za zabezpečení vozu. 

Pokud by vám nabídka rizik nestačila, můžete využít širokou škálu doplňkových připojištění. Mezi nimi nechybí ani oblíbené pojištění GAP pro nová vozidla. 

V případě vzniklé škody oceníte možnost hlášení a sledování průběhu online, chválím i více možností kontaktování – komunikovat můžete telefonicky, online i navštívit některou z řady poboček. 

VariantyOdcizení a Komplet
SpoluúčastOd 500 Kč
PlatnostČR a Evropa včetně asijské části Turecka
Sjednání onlineAno
AsistenceAno, ve všech variantách

VÝHODY

NEVÝHODY

Pillow pojišťovna recenze (havarijní pojištění)

Pojištění, které láká na flexibilitu

Proč jsem vybral Pillow?

Proč platit za něco, co vlastně nevyužijete? Tak nad havarijním pojištěním přemýšlí pojišťovna Pillow. Nenajdete tu tak klasické balíčky, ale jednoduše si z nabízených “polštářů”, čili rizik, vyberete ta, která vám skutečně hrozí. A podle nich se pak bude odvíjet cena. Vybrat si můžete i ze tří výší spoluúčasti (5 000 Kč, 10 000 Kč a 20 000 Kč). A v neposlední řadě se zohledňuje i počet najetých kilometrů.

Toto pojištění nadchne i všechny odpůrce sáhodlouhých dokumentů psaných malým písmem, z nichž se snažíte vyluštit informace o výlukách a podobně. Pillow si zakládá na jednoduchosti, transparentnosti a podmínky má sepsané krátce a srozumitelně. 

Spoustu zákazníků potěší i tím, že zde vše řešíte online, případně telefonicky. Pravdou ale je, že někomu může osobní kontakt na pobočkách chybět.

VariantyIndividuálně
SpoluúčastOd 5 000 Kč
PlatnostEvropa a Turecko s výjimkou Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Kazachstánu, Moldavska, Ukrajiny a Ruska
Sjednání onlineAno
AsistenceIndividuálně

VÝHODY

NEVÝHODY

VZP recenze (havarijní pojištění)

Pojištění s kvalitní asistencí v ceně

Proč jsem vybral VZP?

Havarijní pojištění nabízí i pojišťovna VZP, vybírat zde můžete ze dvou variant: Klasik a Trefa. Klasik je levnější verze určená pro vozy starší než 5 let a zahrnuje balíček kompletních asistenčních služeb zdarma. Trefa je pojištění s kompletním rozsahem pro nová i starší vozidla, i zde je v ceně asistence a při opravě ve smluvních servisech se dočkáte i o 20 % nižší spoluúčasti. V obou případech pak dosáhnete na slevu, pokud si zároveň uzavřete i povinné ručení. 

Ani zde nechybí možnost celé řady připojištění včetně oblíbeného pojištění GAP. 

Přestože jsou informace uvedené na webových stránkách dostačující, ocenil bych jich více, jako to dělá řada konkurenčních pojišťoven.

Varianty2 balíčky (Klasik a Trefa)
SpoluúčastIndividuálně
PlatnostČR + Evropa včetně Turecka s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny
Sjednání onlineAno
AsistenceAno

VÝHODY

NEVÝHODY

Srovnávač pojištění ePojištění.cz recenze (havarijní pojištění)

Pro výběr havarijního pojištění můžete využít také srovnávač ePojištění.cz. Ten vám jednotlivé pojistné produkty přehledně porovná online. V některých případech rovnou můžete zvolit konkrétní produkt, u jiných variant vám specialista pojistku doporučí telefonicky.

Havarijní pojištění tak uzavřete online bez nutnosti prohlídky v servisu. Bohužel mi schází mobilní aplikace, která by vyhledávání a sjednání havarijního pojištění učinila ještě přehlednější a uživatelsky příjemnější.

VÝHODY

NEVÝHODY

DEVĚT tipů, jak vybrat havarijní pojištění

Tápete při výběru dobrého havarijního pojištění a nevíte, na co se dívat? Následující sekce vám tento problém věřím vyřeší.

1) Zvažte, zda je pro vás havarijní pojištění to pravé

Promyslete si, zda je pro vás havarijní pojištění skutečně výhodné. Nehody, krupobití či krádež sice hrozí každému, u hodně starých vozů se vám ale havarijní pojistka nemusí vyplatit. Od pojišťovny totiž obdržíte maximálně takovou částku, jaká odpovídá aktuální tržní ceně vozidla těsně před pojistnou událostí. A to u starých aut nemusí být mnoho. Některé společnosti naštěstí nabízejí řešení v podobě tzv. pojištění starších vozidel. Havarijní pojištění si také nepleťte s povinným ručením.


2) Dobře nastavte pojistnou částku

Pojistná částka musí odrážet skutečnou hodnotu pojišťovaného vozidla. Pokud by byla částka vyšší, jednalo by se o tzv. nadpojištění. Pro vás to znamená zbytečné přeplácení. Naopak při placení nízké částky nastane tzv. podpojištění, kdy dojde ke krácení pojistného plnění. Od pojišťovny tak obdržíte jen malou finanční náhradu. 


3) Zjistěte výši spoluúčasti

Ne vždy vám pojišťovna uhradí celou škodu. Zajímat by vás proto měla výše spoluúčasti. Ta vám říká, kolik peněz budete při úhradě škody platit z vlastní kapsy. Nejčastěji se spoluúčast pohybuje okolo 5 %, většina společností vám dá na výběr z několika variant.

Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast si vyberete, tím méně za havarijní pojištění ročně zaplatíte. Zároveň vám ale nedoporučuji na pojištění účelně šetřit a schválně zvolit vysokou spoluúčast. V případě nehody a velkého poškození vozu se to nemusí vyplatit. 


4) Rozmyslete si, jaká doplňková pojištění potřebujete

Pojišťovny nabízejí celou řadu doplňkových pojištění. Určitě si promyslete, zda se vám za nějaké z nich nevyplatí si pár desítek korun připlatit. Zároveň ale vybírejte rozumně a neplaťte za něco, co nevyužijete. Pokud třeba jezdíte výlučně po městě, nedává moc smysl připojištění srážky se zvířaty.


5) Ověřte si rozsah asistenčních služeb

Nestačí vědět, že vám pojišťovna zajistí asistenci. Zjistěte si, co konkrétně asistenční služba zahrnuje. Jestli v autě každý týden strávíte jen pár minut, nemusíte být nároční a vystačíte si se základem. Situace se ale mění při pravidelných cestách do zahraničí.


6) Podívejte se, jaké slevy pojišťovny nabízí

Chcete si havarijní pojištění sjednat online? Mnohé pojišťovny nabízejí slevu v jednotkách až desítkách procent. Koukněte i na další slevy a bonusy, jaké společnost může mít v nabídce. Když jich využijete víc, už získáte moc pěknou částku dolů. 


7) Havarijní pojištění sjednejte současně s povinným ručením

Poohlížíte se nejen po havarijním pojištění, ale také po povinném ručení? Obvykle je velice výhodné vyřizovat obě pojištění současně u jedné pojišťovny. Získáte tak zajímavou slevu a v případě vzniku škodní události vám bude stačit obrátit se na jednu asistenční službu.


8) Vyzkoušejte klientský servis

Ověřte si, že klientský servis vám bude vždy rychle a snadno dostupný. Naprostým standardem je dnes telefonní infolinka a možnost společnost kontaktovat prostřednictvím e-mailu. Komunikaci ještě urychluje online chat, několik pojišťoven již využívá chatboty. Pokud je pro vás jedničkou osobní kontakt, podívejte se, zda se pobočka dané pojišťovny nachází i ve vašem městě.


9) Pozorně čtěte smlouvu – a to klidně několikrát

Nezapomeňte si důkladně pročíst všechna pravidla smlouvy včetně výluk. Některé výluky najdete u všech pojišťoven. Na náhradu škody musíte zapomenout například v případě, kdy za volant usednete posilněni alkoholem. U některých pojišťoven se ale nevyplácí ani dobrá vůle, kdy zastavíte u jiného nepojízdného vozidla a chcete ho odtáhnout. Na nejasné body se neváhejte doptat pojišťovacího agenta.

Shrnutí: Podle čeho vybrat havarijní pojištění? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Seznámili jste se důkladně se všemi podmínkami a rozumíte jim?ano
✅ Zvážili jste, zda se vám pojištění opravdu vyplatí?ano
✅ Znáte všechny výluky z pojištění?ano
✅ Nabízí pojišťovna takový způsob sjednání, který vám vyhovuje?ano

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalím ty nejčastější otázky na téma havarijního pojištění.

Ke sjednání havarijního pojištění potřebujete své osobní údaje, údaje o vozu z velkého technického průkazu, stav tachometru a údaj o počtu bezeškodných měsíců.

Cena havarijního pojištění je zcela individuální. Odvíjí se od nastavených limitů plnění, případných připojištění i samotného vozu (jeho stáří, pořizovací ceny apod.).

Ne, jeho sjednání je zcela dobrovolné. Zejména majitelům nových a dražších vozů ale nedoporučuji spoléhat se pouze na štěstí.

GAP je zkratka pro garantovanou ochranu majetku. Jak už z toho možná odvodíte, chrání vaše vozidlo před ztrátou hodnoty. Pokud vám vůz někdo poškodí či odcizí, pojišťovna vám běžně vyplatí částku, která odpovídá aktuální tržní ceně vozidla těsně před pojistnou událostí. Můžete tak přijít o nepříjemně velkou sumu. Právě tyto situace jistí GAP.

Zatímco běžně je havarijní pojištění dobrovolné, u aut na leasing se bez něj většinou neobejdete. Bývá dokonce i součástí podmínek leasingové společnosti, která jím chrání nejen sebe, ale i vás. Pokud by vám totiž auto například ukradli, bez havarijního pojištění byste museli i nadále auto splácet. 

Nejjednodušší je zrušení nedávno uzavřené pojistky, kdy od ní můžete do 2 měsíců odstoupit bez udání důvodu. Běžné pojistky pak většinou bývají uzavírány na dobu 12 měsíců, poté se automaticky obnovují a je třeba požádat o zrušení alespoň 6 týdnů před koncem pojistného období. Dále můžete pojistku ukončit například z důvodu prodeje vozu, který musíte pojišťovně doložit. Ta vám pojištění zruší k datu změny vlastníka. Výpověď musí být ve všech případech písemná. 

Instruktážní videa

4.9/5 - (14 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář