TOP 13: Nejlepší 7místná auta v roce 2024

Sháníte auto, které uveze více než pět osob? Chcete pohodlně vozit velkou rodinu na dlouhou dovolenou? Právě pro vás je článek o nejlepších sedmimístných autech.


Výběr redakce

Český medvěd pro celou rodinu

Cena nového auta: od 792 200 Kč


Oblíbená volba

Úsporný obří kříženec

Cena nového auta: od 840 000 Kč


Skvělá cena

Levný pracant

Cena nového auta: od 440 500 Kč


Pro náročné

Praktické a špičkově zpracované auto

Cena nového auta: od 1 864 900 Kč

7 Místná Auta

Kdo chce auto, které toho hodně uveze, nemá na dnešním trhu s automobily snadnou pozici. Většina zákazníků si kupuje SUV, chtějí prostě větší auto. Ale velké a masivní auto automaticky neznamená, že bude také prostorné uvnitř. Mnohé automobily mají problém s tím, aby se i ve druhé řadě dostalo náležitého pohodlí všem třem cestujícím. Chcete-li sedmimístné auto, musí se do auta vejít ještě třetí řada. Sedačky ve třetí řadě se také dají odstranit a vznikne velký zavazadlový prostor. Proto se většinou právě sedmimístná auta vybírají jako auta pro větší rodinu, která často vozí velký náklad. Někdy navíc můžete nabrat lidi navíc. Přečtěte si naše tipy, jak vybrat sedmimístné auto, často kladené dotazy a recenze vybraných vozů.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Koupě nového vozu se vám vyplatí pouze tehdy, když chcete zcela nový model, který se mezi ojetými auty nenachází. Jinak se téměř nikomu nevyplatí koupě nového auta. Automobil ztrácí hodnotu ve chvíli, kdy sjede z výrobní linky. Ojeté auto se vám může nevyplatit jen v případě, když narazíte na nepoctivého prodejce, který vás podvede a prodá vám auto ve špatném technickém stavu. Tomu ale zamezíte pečlivým výběrem autobazaru. Riziko také zmenšíte, pokud trváte na zkušební jízdě s autem.

Automobil si nemusíte pouze kupovat. Především u sedmimístných aut často platí, že je nepoužíváme denně, ale třeba několikrát do roka na dovolenou. V takovém případě může být dobré si auto před dovolenou na pár dní půjčit v půjčovně. U nás málo rozšířená je třeba možnost sdíleného vlastnictví aut. V takovém případě by auto využívalo několik rodin a každá tehdy, když potřebuje. Problém u sdílených rodinných aut nastává v případě, když jsou školní prázdniny ve stejnou dobu pro všechny. 

Zajímavou alternativu ke koupi nového vozu představuje tzv. operativní leasing. V takovém případě máte auto v dlouhodobé zápůjčce a platíte měsíčně určitou částku. Ta se nejčastěji odvozuje od najetých kilometrů. Po uplynutí smluvně dané doby auto buď vrátíte, vyměníte nebo si ho v případě některých společností můžete i odkoupit. Velkou výhodou je, že se nemusíte o nic starat, společnost vyřídí pravidelný servis a pojistné za vás. Máte je také v ceně. Servis vyplývající z poškození auta v době vašeho provozu si platíte sám. Dejte si jen pozor na to, že v případě výraznějšího poškození automobilu budete ve chvíli jeho vracení muset škodu doplatit. Jednou ze společností, které operativní leasing nabízí, je firma Driveto.cz. Ta se pyšní několika výhodami, např. flexibilním operativním leasingem nebo vyřízením celého procesu online. 

Český medvěd pro celou rodinu

Škoda Kodiaq patří k nejpopulárnějším SUV na českém trhu. Prodává se ovšem také v sedmimístném provedení. To je pro vás zajímavé tehdy, když chcete jezdit v posádce o sedmi členech pouze na kratší cesty nebo chcete dozadu usadit malé děti. Pro případ velké rodinné dovolené si také v takovém případě pořiďte střešní nosič, protože zadní sedačky zaberou velkou část zavazadlového prostoru. Pohodlím Škoda Kodiaq ani žádné jiné sedmimístné SUV nemůže konkurovat krabicovým MPV. Na druhé straně jim konkuruje jízdními vlastnostmi a robustní SUV stavbou. Záleží tedy na tom, co hledáte.

Cena nového auta: od 792 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Úsporný obří kříženec

Peugeot 5008 si zakládá, stejně jako většina aut značky Peugeot, na elegantním designu. Ten se v nových generacích aut více přiblížil mainstreamu, a tak už mu nemá téměř nikdo co vytknout. Model 5008 se řadí mezi SUV, ale více se blíží MPV – tedy rodinnému vozu. Má to dobré od obou tříd. Jako SUV je masivní, bezpečný a s vysokým podvozkem. Jako MPV poskytuje dostatečný prostor v zadních řadách a v kufru, protože nemá zkosený zadek. Designéři firmy se ale vyhnuli krabicovému vzhledu, který hyzdí většinu MPV. Stále zachovali pěkné linie, takže si Peugeot 5008 skutečně nespletete s dodávkou. Prostoru zde tedy samozřejmě nenajdete tolik jako třeba v klasickém MPV Peugeotu s názvem Rifter. Ale o to lépe se vám s ním pojede, protože je nižší a více aerodynamický. Peugeot 5008 také patří mezi automobily s nízkou spotřebou.

Cena nového auta: od 840 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Levný pracant

Dacia vždy přichází s nejvýhodnější nabídkou v daném segmentu. Sedmimístná varianta Dacie Jogger nabízí pohodlné sezení ve všech třech řadách. Pokud ovšem jsou sedačky ve třetí řadě na svém místě, výrazně se zmenšuje zavazadlový prostor. S tímto problémem se ale budete potýkat vždy, pokud si nekoupíte klasické MPV krabicového typu nebo dokonce dodávku. Dacia Jogger nešetřila tolik na pohodlí, jako spíš na jízdních vlastnostech. U některých verzí má motor problém podávat požadovaný výkon a příjemné svezení to není. Nízká cena ale v této kategorii představuje jednoznačnou výhodu.

Cena nového auta: od 440 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktické a špičkově zpracované auto

Audi se vždy pyšní nezaměnitelným designem, který budí respekt. Je tomu tak i v případě Audi Q7. Auto se chlubí skvěle vyladěným motorem. Řídit ho je radost. Auto se v zatáčkách téměř nenaklápí a dokonale zrychluje. Třetí řada sedaček se skrývá v zavazadlovém prostor, lze ji sklápět elektronicky a její instalace je rychlá a jednoduchá. Audi Q7 se tak hodí také v případě, že budete poslední řadu sedaček častěji sklápět a vyklápět. Nevýhodu v tomto případě představuje vysoká cena. 

Cena nového auta: od 1 864 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Variabilita především

Nissan X-Trail je nástupcem úspěšného modelu Qashqai, ačkoliv po stránce designu doznal velkých změn. Cílí především na větší rodiny, které se rády vydávají do terénu. X-Trail totiž zvládá i jízdu mimo silnici. Nabízí především variabilitu. Všechny sedačky v druhé i třetí řadě lze individuálně sklopit a tím také zvětšit úložný prostor. V případě, že jsou instalovány sedačky v zadní řadě, je zavazadlový prostor opravdu minimální. Větším rodinám v tomto případě určitě doporučujeme střešní nosič.

Cena nového auta: od 899 990 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

MPV jako vyšité

Citroën Grand C4 SpaceTourer představoval klasického hybrida mezi osobním autem a velkým sedmimístným rodinným vozem. Toto tzv. MPV ovšem v posledních letech ztrácelo u zákazníků na oblibě ve prospěch klasických SUV. Společnost Citroën na módní vlnu reagovala a tento vůz už v budoucnu vyrábět nebude. Mezi ojetými auty se ho ale prodává mnoho a pro toho, kdo chce klasické MPV, se jedná o ideální volbu. V obou zadních řadách totiž máte dostatek prostoru do výšky, což SUV či prodloužené osobáky s přidanou řadou neumožní. Grand C4 SpaceTourer si kupují především rodiny jako pětimístné auto, ve kterém pak najdou obrovský zavazadlový prostor. Dvě sedačky navíc z něj ovšem udělají vůz sedmimístný, přičemž instalaci sedaček zvládnete jednou rukou. Zavazadlový prostor se v takovém případě znatelně zmenší, což je ale případ většiny sedmimístných vozů.

Pokud si ale SpaceTourer chcete pořídit nový, pospěšte si. Na českém trhu se nachází posledních pár kusů. Jelikož společnost neplánuje nástupce, tak také bazarové kousky budou rychle mizet.

Cena nového auta: od 614 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Německá kvalita v rodinném balení

Volkswagen vyrábí vozy všech tříd. VW Touran není tak prostorný jako jeho větší brácha Sharan, ale zato o dost výkonnější než užitkový Caddy. Je to takový kříženec mezi osobním autem a MPV, ideální pro větší rodinu. Německou kvalitu poznáte na úžasných jízdních vlastnostech. Na druhé straně se jedná o jen lehce rozšířené a prodloužené osobní auto. Ani v pěti není sezení vzadu žádná paráda, v případě třetí řady sedaček už vysoké pohodlí nečekejte. Proto se hodí především pro ty, kdo budou třetí řadu sedaček využívat jen příležitostně. Je třeba ale zmínit velký rozdíl mezi aktuálně vyráběným modelem Touran a jeho staršími verzemi. Ty byly značně vyšší především v zadní části. Nový Touran se prodává s výrazněji zkoseným zadkem, který snižuje objem zavazadlového prostoru a velmi výrazně ovlivňuje pohodlí v poslední řadě sedadel. Pokud tedy chcete Volkswagen Touran jako sedmimístný, poohlédněte se v autobazarech po jeho starších modelech.

Cena nového auta: od 768 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost

Společnost Volvo postavila image značky na bezpečnosti. Vysokým standardem v této oblasti se chlubí také jejich SUV Volvo XC90. Jedná se o jeden z nejluxusnějších vozů značky, což se projevuje nejen ve špičkové výbavě, ale také na ceně automobilu. Dobré jízdní vlastnosti z něj ještě nedělají sportovní vůz, v zatáčkách musíte jezdit opatrně, protože větší výška se projeví na naklánění vozu. V sedmimístné variantě jsou všechny sedačky posuvné a sklopné, takže ve všech řadách má posádka vozu dostatečný prostor. Jako ve všech případech v našem výběru, i zde platí, že čím více prostoru poskytnete pasažérům ve třetí řadě, tím méně zavazadel si budou moci zabalit. U Volvo XC90 se nemusíte vzadu vyloženě hrbit, ale dospělý člověk s výškou přes 170 cm už zde může pociťovat diskomfort. Pokud ale chcete v zadní řadě vozit děti, není zde problém. Na rozdíl od hybridních osobních vozů, kde se i dítě má problém dozadu nasoukat.

Cena nového auta: od 1 679 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

S rodinou i do terénu

Land Rover je synonymum auta, která si s offroadem poradí. Přesto vychází také tato značka vstříc poptávce po všestranných rodinných SUV. V modelu Discovery podřídil výrobce vše variabilitě. Snadno nainstalujete dvě plnohodnotné sedačky do třetí řady. Když jsou sklopené, máte k dispozici objemný zavazadlový prostor. Všechny sedačky mají také veškeré pohodlí. Auto je také velmi bezpečné a disponuje dostatečným množství airbagů a systémů ISOFIX pro připevnění dětské sedačky. V třídě SUV zvládá terén jako jedno z nejlepších a skvělé jízdní vlastnosti vykazuje také na silnici. Za veškerý luxus si ovšem připlatíte. Lze ho ale sehnat také za výrazně nižší cenu v bazarech.

Cena nového auta: od 1 998 698 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Japonský minibus

Toyota Proace Verso se řadí k vozům pro ty, kteří chtějí opravdu hodně prostoru. Ve srovnání s menšími rodinnými MPV nebo SUV se i v sedmimístné úpravě nachází v zavazadlovém prostoru nějaké místo. Co víc, ve všech řadách může sedět i dospělý muž pohodlně bez ohledu na svou výšku. Samozřejmě je toto za cenu vzhledu vozu, který už se blíží dodávce a výška se projeví také v zatáčkách. Toyota ovšem stále značí spolehlivost, proto je auto vybaveno výkonným a spolehlivým motorem. Jízdní vlastnosti nejsou vzhledem k rozměrům auta špatné. Zadní sedačky jsou také velmi variabilní. V případě sklopení všech sedaček lze také přeměnit auto na postel. Toyota Proace Verso se hodí pro aktivní rodiny, které třeba i v kempu ocení, že se můžou do auta schovat a děti si hrát, když prší.

Cena nového auta: od 790 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Léty prověřená klasika

Citroën ve svém modelu Berlingo už doprovodil za desetiletí mnoho rodin na velké dovolené. Tento vůz se řadil vždy mezi ty nejpraktičtější a nejprostornější. Berlingo se navíc prodává také v dlouhé variantě, která poskytuje dostatek prostoru v třetí řadě a stále dost místa v zavazadlovém prostoru. Berlingo seženete v mnoha provedeních, dlouhá varianta je ovšem mezi ojetými auty spíš vzácností. Citroën se totiž v posledním modelu rozhodl jít cestou elektrických aut. Až autosalony vyprodají poslední zásoby benzinových a naftových variant, k dispozici už bude pouze elektrické Berlingo v ceně bezmála jeden milion. Kromě ceny je v takovém případě limitující i dojezd elektrického auta. Pokud tedy elektrické auto nechcete, musíte hledat po autobazarech starší modely nebo se poohlédnout po jiném vozu.

Cena nového auta: od 975 000 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Když se SUV protáhne

Nezaměnitelný design značky BMW se nabízí také mezi rodinnými vozy. BMW Gran Tourer je dlouhé a prostorné auto, které jako všechna MPV nejde naproti aerodynamice, ale praktičnosti, a v zadním prostoru drží rovnou linii karoserie. Výsledkem je dost místa v zavazadlovém prostoru a možnost přidání třetí řady sedaček. Ta je ovšem v tomto případě určená spíš pro děti. V každém případě ale tento vůz poskytuje uvnitř nejvíce prostoru mezi vozy značky BMW. Pokud tedy budete třetí řadu sedadel využívat pouze příležitostně, může vám vyhovovat. Auto se navíc velmi příjemně řídí, ve své třídě taky nezvykle dobře zvládá prudší zatáčky.

Cena nového auta: od 1 021 800 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený rodinný Ford

Ford S-Max se jako nové auto prodává pouze jako hybrid, což jej značně prodražuje. Stoupá tak poptávka po automobilech bazarových, které jsou ještě vybaveny klasickým motorem pro rodinné MPV na delší cesty vhodnějším. Cena je v takovém případě neporovnatelná. Ford S-Max byl mezi rodinnými vozy velmi oblíbený. Nabízí totiž dostatek prostoru pro pětičlennou rodinu a velký zavazadlový prostor. Třetí řada sedaček neumožní tak pohodlné sezení, auto není zdaleka tolik prostorné. Budete-li ji ale využívat jen příležitostně, může být pro vás tento Ford tím pravým.

Cena nového auta: od 1 180 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat 7místné auto

Ještě váháte? Máme pro vás cenné rady a tipy, jak vybrat sedmimístné auto.

1) Jak často budete využívat všech 7 sedaček?

Nejdůležitější otázky, jaké si musíte zodpovědět, jsou proč vlastně pořizujete sedmimístné auto a jak často budete jeho třetí řadu sedaček využívat. Na příležitostné využití postačí i menší pohodlí ve třetí řadě. Na druhé straně pro vás bude důležitá snadná instalace sedaček. Pokud plánujete využívat třetí řadu pravidelně, hledejte auto, které poskytne dostatek prostoru.


2) Kdo bude na zadních sedačkách sedět?

Třetí řada sedaček většinou neposkytuje u větších SUV nebo běžných MPV dostatek prostoru pro dospělou osobu. Někde mají problém i větší děti. To si pohlídejte.


3) Kolik potřebujete úložného prostoru?

Třetí řada sedaček výrazně snižuje objem zavazadlového prostoru, a to i ve složeném stavu. Ujasněte si tedy předem, kolik potřebujete místa v kufru, když pojedete ve čtyřech či pěti, a kolik, když pojedete v sedmi.


4) Jak a kam s ním budete jezdit?

Jiné auto budete chtít na rodinnou dovolenou v Německu, kde pojedete většinu času po dálnici, a jinou na kempování na Balkáně. Myslete ale nejen na těch pár dovolených v roce, kvůli kterým možná právě velký vůz kupujete, ale také na to, jak budete využívat vůz po zbytek roku.


5) Vyzkoušejte si ho

Žádný popis se nevyrovná tomu, když si prostor, jaký auto nabízí, na vlastní kůži vyzkoušíte, pokusíte se do něj posadit a zažijete si jízdu na třetí řadě sedaček. Samozřejmostí potom při výběru každého vozu je, aby si ho všichni řidiči v rodině vyzkoušeli na silnici.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma 7místných aut.

Ano, většina aut, která nabízejí sedmimístnou úpravu, umožňuje střídat sedmi a pětimístnou variantu. Dle zvoleného řešení se třetí řada sedaček buď sklápí, nebo ji lze plně vyjmout.

MPV je zkratka pro multi-purpose vehicle, tedy víceúčelové vozidlo. Svým tvarem připomíná často dodávku, proto se mu někdy přezdívá také minidodávka, a je oblíbený u početnějších rodin. 

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak tvoříme obsah? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)